Tuzla'da 800 dönümlük arazi üzerinde inşa edilen Deniz Harp Okulu, kuruluşunun 250’nci yıl dönümü dolayısıyla kapılarını gazetecilere açtı. Türk donanmasına personel yetiştiren Tuzla Deniz Harp Okulu Komutanlığı, bu yıl 10'nu kadın, 12'si yabancı öğrenci olmak üzere toplamda 466 mezun ile yıl bazında en yüksek sayıya ulaştı. Harp okulunda 13 dost ve müttefik ülkeden 96 misafir askeri öğrenci olmak üzere toplam bin 685 öğrencinin eğitimleri ise aralıksız sürüyor. Okulda, teorik eğitimin yanı sıra savaş gemilerinde ve denizaltılarda görev yapabilecek nitelikli deniz subaylarını yetiştirmek için modern yöntemler kullanılarak askeri eğitimler veriliyor. Okulun içerisinde 55 klasik dershane, 4 amfi, 5 bilgisayar destekli U tipi lisan laboratuvarı, 5 bilgisayar destekli kabin tipi lisan laboratuvarı, 4 bilgisayar laboratuvarı, 27 laboratuvar, 1 Gökevi (Platoryum), 1 Köprüüstü Simülatörü, 1 GMDSS Simülatörü ve 1 Radar ve ECDIS Simülatörü bulunuyor.

Bot ve yelkenli teknelerle eğitim

Yıl içerisinde öğrenilen teorik bilgilerin uygulaması, öğrencileri gemi ve deniz hayatına alışması ve göreve hazırlamak amacıyla yıl içinde eğitim botları ve yelkenli teknelerle eğitimler veriliyor. Harp okulu öğrencileri, 1 yılı hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl eğitim görüyor. İngilizce hazırlık eğitimi Kuleli yerleşkesinde, diğer 4 yıllık eğitim periyodunun 1 yılı Heybeliada Yerleşkesi'nde ve 3 yılı Tuzla'da geçiyor. Öte yandan Kore Cumhuriyeti Deniz Harp Okulu'nda bir Türk öğrenci eğitim alırken Kore Deniz Kuvvetleri adına görev yapacak Koreli Harp öğrencisi de Deniz Harp Okulu'nda eğitim alıyor.

M/Y Savarona onarım faaliyetleri

Mersin DTO'nun yaptırdığı denizcilik fakültesi üniversiteye devredildi Mersin DTO'nun yaptırdığı denizcilik fakültesi üniversiteye devredildi

Deniz Harp Okulu’na yapılan ziyaret esnasında 17 Ağustos 2023 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na alınan Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirası M/Y Savarona’nın, 19 Eylül itibariyle bakım ve tutum faaliyetleri çerçevesinde MSB İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda havuz onarımına alındığı bilgisi de verildi.

Editör: Haber Merkezi