Damen Combi Freighter ailesinin diğer modelleri gibi genel kargo için tasarlanan CF 5000, CF 3850'nin temel tasarım özelliklerini paylaştı. 86,60 metre uzunluğundaki gemi 7000 m³ ambar kapasitesine ve 5080 tona kadar yük veya 164 TEU konteyner taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca, daha fazla çok yönlülük için ambarda iki perde oluşturmak üzere monte edilebilen dört ara güverteye sahip olma imkanı da sunmakta. İstenen tüm noktalarda bağlama noktaları mevcut ve tank üstü ve kapaklarda konteyner bağlantı parçaları bulunmakta. Tank üstü metrekare başına 15 tona kadar yük taşıma sertifikasına sahip ve gemi tehlikeli mallar ve kara yükleme için sınıflandırma onayına sahip.

ABC 6DZC motor tipi daha küçük olan CF 3850'dekiyle aynı, ancak CF 5000'de dakikada daha yüksek devirde çalışır. 1000 devir/dakika 1326 kilovat güç sağlar ve bu da hızlı, güvenli ve ekonomik geçişler için gereken tüm gücü sağlar. Emisyonlarını daha da azaltmak isteyen operatörler için rüzgar destekli tahrik de dahil olmak üzere bir dizi seçenek mevcut. 

Combi Freighter ailesinin Combi Coaster 2750'den Combi Freighter 8200'e kadar uzanan beş modeli bulunmakta. Çin'deki Damen Yichang Tersanesinde inşa edilen seri inşa tekniği ve standartlaştırılmış bileşen ve sistemlerin kullanımı son derece rekabetçi fiyatlandırma ve hızlı teslimat sağlamakta. Gövde şekillerinin hidrodinamik özellikleri, Combi Freighter'ların benzer gemilere kıyasla daha az güce ihtiyaç duymasını sağlayan olağanüstü bir performans sunuyor. Bu da muadillerine göre daha küçük motorlar kullanılmasına, önemli ölçüde daha az yakıt tüketilmesine ve daha az bakım gereksinimi sağlamakta.

Yeni inşa kuru yük gemi sözleşmeleri yüzde 34,2 azaldı Yeni inşa kuru yük gemi sözleşmeleri yüzde 34,2 azaldı

Feyz Group Genel Müdürü Engin Aynacı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Damen'e verdiğimiz son siparişe piyasadan gelen olumlu tepki nedeniyle, beklememeye karar verdik ve hiç vakit kaybetmeden filomuzu yenilemeye devam edeceğiz. Bu yeni siparişlerle filomuzun çok yönlülüğünü arttırırken, aynı zamanda Damen'in standardizasyon felsefesi sayesinde değiştirilebilirliği koruyor ve güvenilirliği arttırıyoruz."

Damen Bölge Satış Direktörü Boran Bekbulat da şunları ekledi: "Feyz Group'un SLPLUS Holding'e verdiği üç adet CF 3850 siparişinden kısa bir süre sonra bize geri dönmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Damen Grubu ile uzun vadeli bir ilişki kurma konusundaki kararlılıklarına büyük değer veriyoruz."

Gemilerin 2024 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi