Dünyanın üçüncü büyük konteyner hattı olan Fransa merkezli CMA CGM, 2023'ün son çeyreğindeki 90 milyon dolarlık kaybının ardından ilk çeyrekte 785 milyon dolar net kar bildirdi.

Bu rakam, 2023'ün ilk çeyreğinde CMA CGM'nin salgın sonrası denizcilik patlamasından rekor kazançlar ve liman terminalleri, lojistik ve medya alanlarında satın almalarla çıktığı dönemde elde ettiği 2,01 milyar dolarlık net kârdan daha düşüktü.

CMA CGM SA, yeni gemi teslimatlarının hız kazanması ve Kızıldeniz'deki çatışmalardan kaçınmak için gemi saptırmalarıyla daralan kapasiteyi artırmasıyla okyanus navlunlarında düşüş bekliyor.

Cuma günü yapılan açıklamaya göre Fransız şirketi, 2023 yılının son üç ayındaki zarardan ilk çeyrekte kâra döndü. CMA CGM, geri dönüşün bölgedeki çatışmalardan ve kargo taşımacılığına yönelik beklenenden daha iyi talepten kaynaklandığını, ancak bunun muhtemelen uzun sürmeyeceğini söyledi. 

MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor

Finans Direktörü Ramon Fernandez “Kızıldeniz'deki durum ilk çeyrekte piyasaya sürülen neredeyse tüm yeni kapasiteyi emdi” dedi. Fernandez, çatışma ve güçlü tüketici talebi nedeniyle navlun oranları üzerindeki yukarı yönlü baskının “yılın ikinci yarısında azalacağını” söyledi.

Deniz taşımacılığı fiyatları, gemilerin Kızıldeniz'deki Husi roket ve insansız hava aracı saldırılarından kaçınmak için güney Afrika üzerinden Asya ve Avrupa arasında çok daha uzun bir rota izlemeye başlamasının ardından ocak ayı başında yükseldi. Bu uzun yolculuk, pandemi sırasında sektörde yaşanan benzeri görülmemiş patlama sırasında sipariş edilen yeni gemilerle taşıyıcıların kademeli olarak oluşturdukları kapasiteyi azalttı.

“Ümit Burnu çevresindeki dolambaçlı yolların bu kapasite fazlasını absorbe etmeye yetmeyeceği bir nokta gelecek,” diyen Fernandez, küresel filonun bu yıl %10 kadar genişlemesinin beklendiğini ve yaklaşık %7'lik bir artışın daha beklendiğini sözlerine ekledi. Fernandez, “Bu durum deniz kargo sektöründe kapasite fazlası yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

CMA CGM, bir önceki yıl 2,01 milyar dolar olan ilk çeyrek kârının 785 milyon dolar olduğunu ve 2023'ün son üç ayında 93 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi.  

Sektör, pandemi sırasında talebin artmasıyla kargo fiyatlarının yükseldiği ve kârların rekor seviyelere ulaştığı 2021 ve 2022 yıllarında patlama yaşadı. CMA CGM ve diğerleri, bu talih kuşuyla birlikte şu anda hizmete girmekte olan gemileri sipariş etmeye başladı.

Fernandez, CMA CGM'nin Kızıldeniz çatışma bölgesinde Fransız donanması ve AB'nin Aspides misyonunun refakatinde, duruma göre geçişi sürdürdüğünü söyledi. İsrail bağlantılı kargo gemilerini hedef aldıklarını söyleyen İran destekli Husi militanları, deniz ticaretinde son on yılların en önemli sapmasına neden oldu.

CMA CGM, ikinci en büyük konteyner hattı olan rakibi A.P. Moller-Maersk A/S'yi takip ederek ikinci yarıda kapasite fazlasının devam edeceğini ve dolayısıyla fiyatların düşeceğini öngörüyor.

Editör: Haber Merkezi