Çin'in Fujian adlı devasa yeni uçak gemisi, altı yılı aşkın bir süredir devam eden inşasının ardından ilk deniz denemeleri için 1 Mayıs'ta yola çıktı. Çin PLA Donanması kısa bir açıklama yaparak geminin yerel saatle 8:00'den kısa bir süre sonra Şangay'dan ayrıldığını doğruladı ancak denemelere ilişkin planlar hakkında ayrıntı vermedi.

Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

Çin'in donanma planlarının en önemli unsurlarından biri olarak nitelendirilen bu gemiyle ilgili olarak devlet medyası şu övgüyü yapıyor: “Bu gemi, herhangi bir Asya ülkesinin bugüne kadar inşa ettiği en büyük ve en kudretli savaş gemisi olmanın yanı sıra, dünyanın Amerikan olmayan en büyük uçak gemisi olacak.”

2022'de suya indirilecek olan Fujian'la ilgili resmi ayrıntılar gizliliğini koruyor ancak analistler geminin bir profilini çıkardılar. Yaklaşık 80,000 ton olacağını bildiriyorlar ki bu da ABD'nin 10 Nimitz sınıfı gemisiyle karşılaştırılabileceği, ancak ABD'nin yeni Ford sınıfı uçak gemilerinden önemli ölçüde daha küçük olacağı anlamına geliyor. Gerald R. Ford yaklaşık 100.000 ton ağırlığa sahip.

Yeni taşıyıcı, Çin gemi inşası için büyük bir başarı ve 2019 sonunda hizmete giren Çin yapımı ilk taşıyıcı Shandong'a göre önemli bir ilerleme. Shandong yaklaşık 66.000 ton ağırlığında. Çin'in ilk uçak gemisi olan Liaoning (yaklaşık 60.000 ton), Ukrayna tarafından Çin'e satılan terk edilmiş bir Sovyet dönemi uçak gemisinin gövdesi temel alınarak 2012 yılında hizmete girmişti. Fujian, Çin Devlet Gemi İnşaatı'nın Jiangnan Tersanesi tarafından inşa ediliyor.

Çin devlet medyası Fujian'ın deniz testlerine başlamak için tüm teknik gereklilikleri karşıladığını açıkladı. İlk testlerin uçak gemisinin güvenilirliği ve istikrarı ile tahrik ve elektrik sistemlerine odaklanacağı belirtildi. Spekülasyonlar uçak gemisinin önümüzdeki yılın sonlarında ya da 2026'da teslim edilmeye ve hizmete girmeye hazır olabileceği yönünde. Çin Savunma Bakanlığı Liaoning'in hizmete girmeden önce 10, Shandong'un ise dokuz deniz testinden geçtiğini duyurdu.

Çin medyası Fujian'ın Çin'in ilk iki uçak gemisinden çok daha büyük ve yetenekli olduğunu vurgularken, analistler hala ABD'nin nükleer güçle çalışan filosunun yeteneklerinden yoksun olduğuna dikkat çektiler. Fujian'ın konvansiyonel güçle çalışacağına inanılıyor ve ABD uçak gemilerindeki 75 ya da daha fazla uçağa kıyasla 60 uçaklık bir tamamlayıcıya sahip olması bekleniyor. 

Çin, Fujian'ın Çin'in eski uçak gemilerindeki geleneksel kayakla atlama sistemine karşı elektromanyetik bir mancınık sistemi kullandığını vurguladı. Ancak analistler ABD gemilerinin daha fazla asansör ve uçakları hızlı bir şekilde konuşlandırma konusunda daha iyi bir kabiliyete sahip olduğunu ifade ettiler.

Çin Fujian'ı deniz gücünün en son göstergesi olarak niteliyor. Çin, 340 gemiye ulaştığı tahmin edilen donanmasını hızla geliştirmeye devam ediyor ve ülkenin dördüncü uçak gemisi üzerinde çalıştığına dair söylentiler var. 

Editör: Haber Merkezi