Çinli yeni bir gemi kiralama şirketi ortaya çıktı. Devlet destekli CHN Energy, Citic Financial Leasing'den 11 dökme yük gemisi satın alarak sektöre giriş yaptı. CHN Energy, yedi yıl önce Guodian Corporation ve Shenhua Group'un birleşmesiyle kurulan Çin'in en büyük kömür madenciliği ve kamu hizmeti firmasıdır.

Finlandiyalı enerji şirketi Rus LNG'si alımını durduracak Finlandiyalı enerji şirketi Rus LNG'si alımını durduracak

11 gemi arasında CSSC Shanhaiguan Tersanesi'nde inşa edilen on adet sığ draftlı, 65.000 dwt'lik gemi ve bir adet 57.000 dwt'lik ikinci el gemi bulunuyor. 

Pekin'in artan yolsuzluk baskısı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Çin gemi kiralamada birçok üst düzey ismin gözaltına alınmasına neden oldu, ancak son aylarda Çin gemi kiralama dünya denizciliğinde önemli bir güç olarak kendini yeniden gösterdi.

Armatörler birliği BIMCO'nun geçtiğimiz kasım ayında yayınladığı verilere göre, en büyük 10 Çinli armatörden beşi leasing kuruluşu.

BIMCO raporunda, "Çinli finans kuruluşlarının leasing piyasasına girmesi, son yıllarda Çin'in sahip olduğu filonun büyümesine önemli ölçüde katkıda bulundu" denildi.

Editör: Haber Merkezi