Drewry Tedarik Zinciri Danışmanları başkanı Philip Damas'a göre önümüzdeki 4-5 hafta, özellikle Asya ile Avrupa ve Akdeniz arasındaki küresel nakliye ve konteyner trafiği için çok önemli olacak.

Drewry, yaklaşık 10 milyon yirmi fitlik eşdeğer birimi (TEU) veya dünya konteyner gemisi kapasitesinin yaklaşık üçte birini temsil eden 800'den fazla geminin, Kızıldeniz saldırılarından ve Ümit Burnu çevresindeki yeniden yönlendirmelerden etkilendiğini tahmin ediyor.

Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı

Bu aksamanın Çin Yeni Yılı öncesi "yoğunluğu" nasıl etkileyeceğine dair endişeler olsa da Drewry, piyasada etkinin çoğunu absorbe etmek için en azından şimdilik yeterli kapasitenin mevcut olduğuna inanıyor.

Drewry'den Philip Damas"Çin Yeni Yılı öncesi herhangi bir aksaklık nakliyeciler için her zaman endişe kaynağıdır. Mevcut durum halihazırda küresel tedarik zincirlerinde darboğazlara neden olsa da, ortaya çıkan tıkanıklığı, ekipman eksikliklerini ve program boşluklarını idare etmek için yeterli kapasite olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Ancak Damas, Asya'dan Avrupa'ya olan kapasitenin şu anda "çok sınırlı" olduğunu ve Asya, Avrupa veya ABD'den Kızıldeniz'e olan kapasitenin daha da az olduğunu söyledi.

"Bununla birlikte, konteyner ekipmanlarının birkaç hafta boyunca yer değiştirmeye devam edeceği, bunun da hizmet programlarını etkileyeceği ve enflasyonist rüzgarlar yaratacağı unutulmamalıdır" diyen Damas, "Bölgesel güvenlik durumundaki herhangi bir tırmanışı hafifletmek için sınırlı esneklik var" ifadelerini kullandı.

Flexport'un kurucusu ve CEO'su Ryan Peterson da, normalde Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı'ndan transit geçiş yapan konteyner gemilerinin yaklaşık %95'inin rotasını Güney Afrika'nın ucuna çevirdiğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi