Pandemiyle birlikte tatil tercihleri de değişti. O dönemde tekne turlarına ilgi artarak tatilciler aileleriyle birlik denizde mavi tur ve teknede konaklama seçeneklerine ilgi göstermeye başladı. Tatilciler tek bir noktaya bağlı kalmadan Akdeniz ve Ege koylarında tatil yapan aileler farklı bir deneyim yaşıyor.

 

Portföyümüzde 700 tekne var

 

Fatih Tok, “Firmamız değişik tip ve boylarda başta gulet olmak üzere; trawler, motoryat, yelkenli ve katamaran kiralama hizmeti vermekte ve kabin kiralama programları organize etmekte. Portföyümüzde yer alan yaklaşık 700 tekne içinde; donatanı olduğumuz, sezonluk kiralama yaparak pazarladıklarımız, ana acentesi olduklarımız ve parça başı çalıştığımız tekneler bulunmakta. Portföyümüze tekneleri eklerken maksimum misafir memnuniyetini hedeflemekteyiz. Mavi yolculukta tekne kalitesi ve kullanılan malzemeler her ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun, esas görevin personele düştüğünün bilincindeyiz. Bu bağlamda güler yüzlü, kibar ve sektörde uzun yıllar hizmet vermiş konusunda deneyimli ekipler ile çalışmaya özen göstermekteyiz” şeklinde konuştu.

 

20 yılın tecrübesi

 

Fatih Tok, “2002 yılından bu yana hedeflediğimiz yolda edindiğimiz tecrübelerimizi yat satış ve satış sonrası hizmetleriyle desteklemeyi sürdüren firmamız sizlerden aldığı güçle denizcilik alanında çalışmalarını ara vermeksizin sürdürmeye devam etmekte. Değerli misafirlerimizi beklentilerine en uygun tekneler ve ekiplerle buluşturarak yıllarca hizmet verebileceğimiz memnuniyetleri sunma gayretiyle ilerliyoruz. Ece Yachting/Sailing olarak sektörde yıllardır çok sayıda misafirlerimize hizmet veren, fiyat, ürün ve kalite endeksi göz önüne alındığında her zaman misafirlerimizin yanında olmak esas görevimizdir” ifadelerini kullandı.

Kiralama süreci

 

Tekne kiralamak istendiğinde işlemlerin nasıl gerçekleştiğini anlatan Tok, “Öncelikli olarak misafirlerimizin istedikleri rotalar, kişi sayıları, teknede bekledikleri konforu veya bütçelerini öğrenerek kayıtlarımızı oluşturuyoruz. Sonrasında güncel olan internet sitemizdeki linkler ile istenilen detaylar doğrultusunda teknelerimiz filtreden geçirilerek misafirlerimize mail ortamında sunum yapılıyor. Bu detaylarda tekne ölçüleri, kabin sayısı, kapasite, personel sayısı, yelken donanımı, su sporları, klima kullanım saatleri gibi detaylar yer alıyor” dedi.

2023 yılı rezervasyonları da alıyoruz

 

Misafirlerine sundukları tekne çeşitlerini de aktaran Tok, “Türkiye ve yurt dışında çalıştığımız yaklaşık 700 farklı gulet, trawler, motoryat ve yelkenli (bareboat ) bulunuyor. Bir tekneyi ön plana çıkarmamız gerekirse pandemi öncesi filomuza katılan Fethiye yapımı, Tersane 8 isimli, 44 metre ve 14 kamaralı teknemiz şu anda en çok talep gören gulet konumuna gelmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz 2 yıl içinde hizmet verdiğimiz yerli yabancı misafirlerimizin beğenisini oldukça kazanmış olup, hali hazırda 2023 rezervasyonlarını alır duruma geldik” ifadesinde bulundu.

 

Teknelerde maalesef evcil hayvan kabul etmiyoruz

 

Teknelerinde evcil hayvan kabul etmediklerini belirten Fatih Tok, “Bu konuda yıllar içinde birçok misafirimiz ile karşı karşıya geldik ve çoğunlukla istemeyerek de olsa taleplerini geri çevirmek zorunda kaldık. Kedi veya Köpek için doğasının dışına çıkıldığında içgüdüsel olarak deniz üzerindeki hareketleri değişiyor. Sallanan bir yüzeyde istemsiz olarak dengelerini sağlamaya çalışırken daha fazla tırnaklarını kullanmaları, haliyle güvertemize veya vernikli zeminlere zarar verebiliyorlar. Ayrıca tüy sebebi ile her ne kadar dikkatli temizlik yapılsa ve özel çamaşırhanelerde minder kılıflarımız yıkansa da yüzeyde kalan bir tüy yeni yolcumuzun yeteri kadar iyi temizlik yapılmadığını düşünmesini sağlıyor” dedi.

Misafirlerin uyması gereken kurallar

 

Teknelerinde misafirlerinin uyması gereken kurallardan da bahseden Tok, ”Deniz yaşamı her ne kadar keyifli bir tatil şekli de olsa otel yaşamına göre çok daha dikkat edilmesi gereken katı kuralları bünyesinde bulundurmakta. Misafirlerimizin güvenliği ve teknelerimizin zarar görmemesi için belirlenen kurallar istisnasız her tur başında ofis yetkililerimiz tarafından yolcularımıza aktarılmakta” dedi.

Fatih Tok, misafirlerinden bekledikleri bazı kuralları şöyle sıraladı;

 

  • Tekne iç yaşamında (salon, kamaralar veya tuvaletler) sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Ahşap ile vernikli zemin veya boyanın bir arada bulunması önleyemeyeceğimiz zararlara sebebiyet verebilir.
  • Tekne pervanelerinin çalıştığı özellikle manevra zamanlarında denize girilmemesi gerekmektedir.
  • Gece denize girmek isteyen misafirlerimize muhakkak bir mürettebata bilgi vermeleri konusunda ricalarda bulunmaktayız.
  • Özellikle genç misafirlerimiz ıslak olarak iç yaşam alanına girmekte ve vernikli zeminde kayarak yaralanmaları muhtemeldir. Bu sebeple gerekli bilgilendirmeler misafirlere anlatılmaktadır.
  • Tuvalet gider sistemimiz evlerimizdeki gibi olmadığı için tuvalet kağıtlarının kesinlikle çöp kutularına atılması bizler için çok önemlidir.
  • Arı ve gıda alerjisi bulunan misafirlerimizin tur başında bu özel durumları mutlaka sorulmakta ve gerekli önlemler alınmaktadır.

Kiralama süreleri

 

Kiralama süreleri hakkında da bilgiler veren Tok, “ Kiralamalarımız haftalık olarak yapılmakta. Zaman zaman 3 – 4 günlük kiralamalar da tercih edebiliyoruz. Hava ve deniz şartlarına bağlı olarak 15 Nisan – 1 Kasım aralığı mavi yolculuğa elverişli dönemlerdir.  Özellikle Türk misafirlerimiz yüksek sezon olarak değerlendirdiğimiz 15 Haziran – 15 Ekim aralığını tercih etmekte. Bilinmelidir ki Eylül ayının 2. Yarısı mavi yolculuk için en keyifli ve denizin en durgun olduğu zaman dilimidir” bilgisini verdi.

 

Charter rotaları

 

Bu yılki charter rotalarını da aktaran Tok, “Bizler Fethiye – Kekova – Fethiye, Fethiye – Ölüdeniz – Göcek Koyları – Fethiye, Fethiye – Marmaris – Fethiye, Marmaris – Fethiye – Marmaris,  Marmaris – Hisarönü Körfezi – Marmaris, Marmaris – Güney Yunan Adaları – Marmaris, Bozburun – Hisarönü Körfezi – Bozburun, Bozburun – Güney Yunan Adaları – Bozburun, Bodrum – Gökova Körfezi – Bodrum, Bodrum – Hisarönü Körfezi – Bodrum, Bodrum – Kuzey Yunan Adaları – Bodrum ve Bodrum – Güney Yunan Adaları – Bodrum olmak üzere birçok destinasyonda hizmet vermekteyiz. Ayrıca Inion Denizinde, en önemlileri olan Mikanos ve Santorini gibi uzak Yunan adalarından başlangıçlı ve bitişli rotalarımız bulunmakta. Ayrıca turlarımızda özel paketler ve aktiviteler sunuyoruz. Misafirlerimizin taleplerine göre tekne kiralama bedelinin yanında yemekli ve yemeksiz satışlarımız oluyor. Dileyen misafirlerimiz farklı konseptte menülerimizden satın alabilecekleri gibi alışverişlerini kendileri yapıp kumanya departmanında hizmet veren arkadaşlarımızdan da destek alabilirler” dedi.

 

2-32 kişilik seçenekler

 

Teknelerin kapasitesi ve haftalık charter bedelleri hakkında da bilgiler veren Tok, “2 kişi ile 32 kişi arasında gulet teknelerimiz mevcut. Ürün yelpazemizin çok geniş olması sebebi ile kişiye veya gruba göre özelleştirilerek verilmesi gereken bir cevap olduğunu düşünüyorum. Kısaca şöyle özetleyebiliriz. 8 veya 10 kişi olduğumuzu varsayarsak ekonomik bir teknenin yemek ve kumanya hariç haftalık kiralama bedeli 6000 Euro ve üzeri gibi düşünülebilir” şeklinde konuştu.  

 

Bu yıl talepten memnunuz

 

Geçtiğimiz yıl pandemi ile birlikte charter hizmetlerinin ülkemizde biraz zor bir sürece girdiğini hatırlatan Tok, bu yıl gerçekleştirdikleri rezervasyonları değerlendirirken, “Maalesef ki tüm sektörlerde olduğu gibi yat turizmi de ülkemizde ve dünyada yaşanan olumsuzlardan nasibini aldı. Ağırlıklı olarak yerli pazara hizmet veren bir firma olmamız sebebiyle sektördeki olumsuzluklardan birçok meslektaşımız gibi oldukça keyifsiz zamanlar geçirdik. Geçen sene başlayan hareketlilik 2022 yılında çok daha iyi hale geldi. Umarım sektör olarak öngördüğümüz kazançları elde edip Türk turizmine yeni ürünler ve yeni yatırımlar ile çeşitlilik kazandırabiliriz” ifadesinde bulundu.

 

Kalitemize ve hızımıza sonsuz güveniyoruz Kalitemize ve hızımıza sonsuz güveniyoruz

Teknelerin Teknik özellikleri

 

Firmanın portföyünde; 12 ile 55 metre arasında, 1 – 16 kamara, 2 – 32 kişi kapasiteli tekneler mevcut. Kullanılan malzeme kalitesi, ustalık becerileri, tekne donatanının hizmet vereceği yolcu profili doğrultusunda hepsi farklı özellik ve yapıya sahip.

 

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ