Aliağa’da sökümüne izin verilmeyen ve tehlikeli atık madde barındırdığı için ekim ayından bu yana Brezilya’nın Pernambuco eyaletine yanaşması engellenen eski uçak gemisinin São Paulo’nun Brezilya karasuları dışında batırıldığı haberleri geliyor.

 

Yerel basından edindiğimiz bilgilere göre, daha önce kıyıya 46 kilometre uzakta bekletilen geminin, dün sabah Pernambuco'nun güney kıyısında bulunan Suape Limanı'ndan yaklaşık 335 kilometre uzağa götürüldüğü ve batırıldığı iddia edildi.

Aliağa’ya gelişi durdurulmuştu

 

El Callao Limanı'nda Türkiye için paketlenmiş 2.3 ton kokain yakalandı El Callao Limanı'nda Türkiye için paketlenmiş 2.3 ton kokain yakalandı

Geminin söküm işlerini 1.8 milyon dolar karşılığında İzmir Aliağa'da bulunan Sök Denizcilik satın almıştı. Haziran 2021'de Türkiye, Fransa, Brezilya ve Belçika merkezli sivil toplum kuruluşları, gemi sökümünün çevreye duyarlı bir şekilde yapılabilmesi ve São Paulo'daki tehlikeli atıkların uygun bir şekilde karakterize edilmesini sağlamak için Brezilya'daki Çevre Bakanlığı, Fransa'daki Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, Avrupa Komisyonu ve asıl muhatap olan Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik, ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na çağrıda bulunmuştu.

 

Geminin 4 Ağustos'ta Türkiye'ye doğru yola çıkmak üzere Rio Limanı'ndan çıkış işlemlerine başlanması; Türkiyeli emek, meslek ve ekoloji örgütlerinin bir araya gelerek Aliağa'da bir miting düzenlemesiyle karşılık buldu. 26 Ağustos günü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, asbestli gemi São Paulo'nun sökülmek üzere İzmir-Aliağa'ya gelmesine izin vermeyeceklerini söylemişti. 4 Eylül günü Türkiye saati ile 20.51 sularında haritadan, geminin ilk kez geri dönüş manevrası yaptığı görülmüştü. Gemi, 8 Eylül'de rotasını Brezilya-Rio de Janeiro'ya dönüş olarak güncellemiş ve hızını artırmıştı. Böylece geminin Aliağa'ya gelişi durdurulmuştu.

7DENİZ / ÖZEL