Karadeniz Ereğli Belediyesi, Bozhane Limanı yenileme çalışmalarında son aşamaya yaklaştı.

Belediyenin işlettiği liman çalışmaları tamamlandığında fırtına, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı, en yeni teknolojiyle yapılan ve bölgenin en sağlam limanı olacak. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, beraberinde başkan yardımcıları Oğuz Cömert, Çetin Yiğit, Gökhan Günay, ilgili daire müdürleri ve teknik ekiple limana giderek yapılan çalışmalarla ilgili yetkili firmadan bilgi aldı.

30 yıl Ereğli halkına hizmet verecek

Başkan Posbıyık, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklara rağmen bir ilçe belediyesi olarak ciddi paralar harcayarak bölgenin en sağlam ve en teknolojik limanını yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

Hudeyde Limanı 3 gündür yanıyor Hudeyde Limanı 3 gündür yanıyor

“Ereğli için çok gerekli olan limanımızı ekonomik ömrünü tamamladığı için yeniden yapmak durumunda kaldık. Tabii ki 2014 yılından sonra belediyede göreve gelen arkadaşlar buraya ihtimam göstermediler, elimizden çıkmak üzereydi. 2019’da biz göreve tekrar geldikten sonra hemen liman için harekete geçtik. Çünkü bu liman sadece bizim dönemimizde kullanılacak bir olay değil bizden sonra gelecek belediye başkan ve ekiplerine 30 sene maddi bakımdan Ereğli halkına kanalizasyon, parke, su gibi konularda geri dönüşümü sağlayacak çok karlı bir iş. Bu konuya ağırlık verdik. Çok ciddi şekilde ajanslarla çalıştık, Türkiye’nin en iyi müteahhitleri geldi. 200’ün üzerinde kazık çakıldı. Ara kazıklarda var aynı zamanda. Şu anda üst katın betonlama işine kadar geldik. Bu liman bizden sonra 30 sene gelirleriyle Ereğli halkına hizmet edecek. Tabii şu anda öz kaynaklarımızdan para harcıyoruz. 130 milyon liraya kadar gitmeye başladı. Belki 150 milyonu bulacak. Tasarruf tedbirlerinin olduğu, para sıkıntısının olduğu ülkede bir ilçe belediyesinin böylesine rakamları harcaması kolay bir iş değil. Ama öz kaynaklarımız sağlam olduğu için mümkün mertebe bunları karşılamaya çalıştık. Mutlaka sıkıntılara da düşüyoruz ama ne olursa olsun Ereğli halkının gelecek yılları için elimizden gelen gayreti gösterdik. İnşaat firmaları da gayet başarılı çıktılar. Çok muhkem bir liman oldu. Karadeniz’in azgın sularına karşı koyabilecek bir liman yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ereğli halkına hayırlı olsun diyorum. En yakın zamanda işlemleri bitirip hizmete açmak en büyük dileğimiz.”

Editör: Haber Merkezi