Yemen'deki Husiler ve ABD deniz kuvvetleri, son 24 saat içinde İran destekli milisler tarafından daha fazla geminin hedef alınması ve ABD Merkez Komutanlığı tarafından daha fazla tesisin bombalanmasıyla yeniden ateşle karşılık verdi.

Marshall Adası bandıralı kimyasal tanker Chem Ranger'a gece boyunca iki gemisavar balistik füze ateşlendi . Nakliye veritabanları, geminin Yunanistan'daki Interunity Management tarafından yönetildiğini gösteriyor.

ABD Donanmasına ait savaş uçaklarının son saldırılara karşılık olarak dün yeni saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti. Yapılan açıklamada, "Mürettebat füzelerin geminin yakınında suya çarptığını gözlemledi. Herhangi bir yaralanma ya da gemide hasar meydana gelmediği bildirilmiştir" denildi.

Kasım ayından bu yana 30'dan fazla ticari gemi Husiler tarafından hedef alındı ​​ve bu durum küresel deniz haritasının büyük ölçüde yeniden çizilmesine yol açtı.

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü ABD karşı saldırılarının Husi saldırılarını henüz caydırmadığını itiraf ederek kendilerinin de ‘devam edeceklerini’ söyledi.

Avrupa Parlamentosu dün, Kızıldeniz'de ticari gemiciliğe yönelik son saldırıları kınayan ve bir deniz operasyonu da dâhil olmak üzere AB'nin acil ve ortak çaba göstermesi çağrısında bulunan bir kararı kabul etti.

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün yeni genel sekreteri Arsenio Dominguez, denizcilik sektörü temsilcileriyle dün yaptığı toplantıda, denizcilerin Kızıldeniz'deki istikrarsız durumda masum kurbanlar oldukları mesajını yineledi.

İkinci olarak, küresel ticareti ve malların deniz yoluyla akışını garanti altına almak için seyrüsefer özgürlüğü desteklenmelidir. Dominguez ayrıca, Kızıldeniz ve daha geniş bölgedeki durumun daha da tırmanmasını önlemek için dikkatli ve itidalli olunması gerektiğini söyledi.

Kızıldeniz'in güneyinde çok sayıda yeni saldırı Kızıldeniz'in güneyinde çok sayıda yeni saldırı

Tüm segmentlerdeki gemiler, Orta Doğu'daki tehlikeli durumdan kaçınmak için yön değiştiriyor, Süveyş Kanalı'ndaki trafik 2024'ün açılış günlerinde yıllık bazda üç kattan fazla düşüş yaşıyor.

Daha uzun yolculukların endişe yaratacağı bir segment de canlı hayvan taşıma sektörü. Bloomberg, Bahijah hayvancılık gemisinin Avustralya'dan Orta Doğu'ya olan yolculuğunda Güney Afrika'ya yönelmiş gibi göründüğünü, gemide nihai varış noktasına varmak için fazladan haftalar geçirileceğinin büyük ihtimalle birçok hayvanın telef olmasına yol açacağını bildirdi.

Editör: Haber Merkezi