Bakanlık açıkladı: İsrail ile ticaret tamamen durduruldu Bakanlık açıkladı: İsrail ile ticaret tamamen durduruldu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "İhracatımız rekor kırmaya hasım ayında da devam ediyor" dedi.

Bakan Bolat yaptığı açıklamada, "2023 yılı kasım ayında ihracatımız %5,2 artarak, 23 milyar dolara yükseldi. Böylelikle tüm zamanların en yüksek kasım ayı ihracat rekoruna ulaşmış olduk. 2023 yılı ocak-kasım döneminde ihracatımız 232,9 milyar dolar ile geçen yılın aynı dönemine göre artış göstermiştir" dedi.

İthalatın kasım ayında %5,6 oranında azalma gösterdiğini belirten Bakan Bolat, "Böylece, kasım ayında dış ticaret açığımız bir önceki yıla göre %32,6 oranıyla gerilemeyi sürdürmüş ve 5,9 milyar dolar olarak değerlenmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise 8,2 puan artarak %79,5 olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılının sonlarına yaklaştığımız bu dönemde kasım ayında rekorumuzu daha da geliştirmenin memnuniyetini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bolat açıklamasında, "Ülkemizin yaşadığı asrın felaketi sayılan depremlerin ardından, ihracatımızın böylesine önemli rekorlarla ilerlemesine katkı sağlayan ihracatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte katma değerli ihracatımızı artırarak, ülke olarak hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi