Taşıyıcılar, 2024 takvim yılında üretilen karbon emisyonlarının %40'ını kapsayan ilk AB tahsislerini Eylül 2025'te teslim ettiklerinde yaklaşık 500 milyon euroluk bir maliyetle karşı karşıya kalacaklar.

Bununla birlikte, ESG konusunda uzmanlaşmış bir düzenleyici firma olan Hamburg merkezli OceanScore tarafından yapılan analiz, bu rakamın düzenlemenin üç yıllık aşaması boyunca keskin bir şekilde artacağını ortaya koyuyor. Konteyner hatlarının 2025 takvim yılı için emisyonların %70'ini karşılayan tahsisleri teslim etmeleri gerekecek ve bu oran 2026'da %100'e yükselecek. O zamana kadar 1 milyar eurodan fazla ödeme yapmaları bekleniyor.

AB'ye ve AB'den yapılan seferler en uzun gemi seferleri arasında yer aldığı için Asyalı taşıyıcılar bu durumdan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. ETS kapsamında gemi sahipleri, AB'ye ve AB'den yapılan seferlerdeki emisyonların %50'sini ve Avrupa'dan geçişler ve liman uğrakları sırasındaki emisyonların %100'ünü kapsayan AB tahsisleri (karbon kredileri) almak zorunda kalacaklar.

OceanScore, yeni karbon yönetmeliklerinin Asya bandıralı yaklaşık 4.000 gemiyi etkileyeceğini tahmin ediyor. Bu sayı, şu anda ETS'ye tabi olan 5.000 grostonun üzerindeki 12.500 kargo ve yolcu gemisinin yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Asyalı hatlar, örneğin Salalah ya da Cidde gibi bir ara limana uğrayarak risklerini azaltabilirler.  Ancak OceanScore'un eş Genel Müdürü Albrecht Grell, yakıt maliyetleri, bekleme süreleri, ek sefer mesafeleri ve diğer verimsizlikler üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bunun rağbet gören bir strateji olmasını beklemiyor.

OceanScore nihai maliyetin daha da artabileceği konusunda uyarıda bulundu.  1 milyar euroluk rakam bugünün ton başına yaklaşık 55 euroluk karbondioksit fiyatına dayanıyor ki bu rakam geçen yılki 80-100 euroya kıyasla oldukça düşük.

Ayrıca, karbon fiyatı AB tahsislerine yönelik arz ve talep tarafından belirleniyor. OceanScore, üst sınır ve ticaret sistemi kapsamında tahsisat hacminin zaman içinde düzenli olarak azaltılacağına dikkat çekti. Bu düzen, emisyon azaltıcı teknolojilere yapılan yatırımları teşvik etmek üzere tasarlandığından, AB ödeneklerini zaman içinde giderek daha pahalı hale getirecek.

Kızıldeniz'de rota değişikliği norm haline geldikçe hat güvenilirliği arttı Kızıldeniz'de rota değişikliği norm haline geldikçe hat güvenilirliği arttı

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi