ABD'nin Husi hedeflerini vurmasının ardından tankerler Kızıldeniz'den uzak durmaya başladı. Tanker kuruluşu INTERTANKO'ya göre, saldırıların ardından Bahreyn'de bulunan ABD öncülüğündeki Birleşik Deniz Kuvvetleri (CMF) cuma günü tüm gemileri Kızıldeniz'in güney ucundaki Bab al-Mandab Boğazı'ndan birkaç gün boyunca kaçınmaları konusunda uyardı.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarından önce Kızıldeniz'den kaçınanlar çoğunlukla konteyner gemileriydi ve aralık ayında petrol tankeri trafiği büyük ölçüde değişmemişti.

Ancak CMF'nin uyarısından bu yana giderek artan sayıda petrol tankeri bölgeden kaçınıyor ve bu da Süveyş Kanalı üzerinden doğu-batı petrol tedarikinde aksama potansiyelini artırıyor.

Reuters, LSEG ve Kpler'den alınan gemi takip verilerine dayanarak pazartesi günü grevlerin başlamasından bu yana rotasını değiştiren 6 tanker saydı ve bu sayı toplamda en az 15 gemiye ulaştı.

Torm Innovation, Proteus Harvonne ve Alfios I adlı tankerlerin Avrupa ve ABD'ye gitmek için Afrika'nın Ümit Burnu çevresindeki daha uzun rotayı tercih ederek Süveyş Kanalı'ndan uzaklaştıkları görülüyor.

Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava

Pacific Julia ve STI Topaz tankerleri de Cape rotasına doğru ilerliyor.

Octa Lune tankeri 12 Ocak'ta Kızıldeniz'in kuzeyinde bir U dönüşü yaptı ve Tayvan'a bağlı bir nafta yüküyle Akdeniz'e geri döndü.

Yön değiştiren ya da duraklayan tankerler ya daha uzun olan Cape rotasını izlediler ya da Aden Körfezi veya kuzey Kızıldeniz'de durakladılar.

Burnun etrafındaki daha uzun rotayı kullanmak üç haftalık bir seyir süresi ekleyebiliyor.

Armatörler Kızıldeniz'den uzaklaşma politikalarını uyguladıkça rotadan sapma listesi büyüyebilir.

Torm, Hafnia ve Stena Bulk gibi tanker sahipleri cuma gününden itibaren Bab el-Mendeb'den kaçınacaklarını açıklarken, Euronav Kızıldeniz'den geçişleri geçici olarak askıya aldığını teyit etti.

Editör: Haber Merkezi