ABD, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin ikinci yıldönümü dolayısıyla ve Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin ölümüne misilleme yapmak amacıyla Rusya'ya karşı 500'den fazla kişi ve kuruluşu hedef alan geniş kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

ABD Hazinesi cuma günü yaptığı açıklamada, Washington'un Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini desteklemek için kullanabileceği petrol satışlarından elde ettiği gelirleri azaltmaya çalıştığı için Rusya'nın önde gelen tanker grubu Sovcomflot FLOT.MM'ye yaptırım uyguladığını söyledi.

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi ayrıca 14 ham petrol tankeri gemisini Sovcomflot'un hisse sahibi olduğu mülkler olarak belirledi. Bu gemilerden 45 gün boyunca ham petrol ya da diğer yüklerin boşaltılmasına izin veren genel bir lisans verdi.

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

Üst düzey bir Hazine yetkilisi gazetecilere yaptığı açıklamada "Sovcomflot bir bütün olarak, bir ana şirket olarak, aldatıcı faaliyetlere ek olarak fiyat sınırı ihlallerine de karışmıştır" dedi.

G7, AB ve Avustralya 2022 yılının sonlarında Rus petrolüne varil başına 60 dolarlık bir fiyat sınırı getirdi. Bu fiyat sınırı ya da üzerinde fiyatlandırılan petrol sevkiyatları için nakliye, sigorta ve finansman gibi batılı denizcilik hizmetlerinin kullanılmasını yasaklıyor.

Hazine yetkilisi, "Bugünkü kararlar temelde bunu yapmak için kullandıkları araçlardan bazılarını masanın dışında bırakmayı amaçlıyor, bu da onları harcamalara daha fazla yatırım yapmaya, bu petrolü çıkarmak için yeni yollar yaratmaya zorlayacak" dedi.

Batı yaptırımları ve sınırlama, Rus petrol satışlarının bir kısmını, Avrupa'daki geleneksel tüketicilerinden çok daha uzağa, Hindistan ve Çin gibi tüketicilere sevk eden yaşlanan tankerlerden oluşan gölge bir filoya yönelmeye zorladı. Hazine yetkilileri bu masrafların Moskova'nın savaş için kullanabileceği gelirleri azalttığını söylüyor.

Üst düzey yetkili, ABD'nin Sovcomflot'un hangi spesifik ihlallerle suçlandığını açıklamayacağını söyledi.

Ancak yetkili, bu yaptırımlar için kullanılan yetkinin Rus denizcilik sektöründe faaliyet göstermekle ilgili olduğunu ve şirketin fiyat sınırı koalisyonu dışındaki çalışmalarını yansıttığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi