ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir gemi işletmecisine ve 13 gemiye yaptırım uygulandığını açıkladı.

OFAC, perşembe günü yaptığı açıklamada Dubai merkezli Oceanlink Maritime'ın İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı (AFGS) ve Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı (MODAFL) adına İran'a ait belirtilmemiş malların sevkiyatını kolaylaştırdığını belirtti.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

OFAC, Oceanlink Maritime tarafından yönetilen VLCC Hecate'in kısa bir süre önce gemiden gemiye transferle 100 milyon dolardan fazla değerde İran ham petrolü yüklediğini de ekledi. OFAC'a göre transfer 25 Mart tarihinde gerçekleşti. OFAC, malların daha önce İran'ın Sepehr Energy şirketi adına National Iranian Tanker Company (NITC) tarafından işletilen VLCC Dover'dan Hecate'e "gemilerin yerlerini gizlemek için karartma teknikleri kullanılarak" aktarıldığını söyledi.

Hecate'in yanı sıra, Oceanlink Maritime tarafından yönetilen ve aralarında VLCC'ler, ürün tankerleri ve LPG taşıyıcılarının da bulunduğu 12 gemi de bloke edilmiş mal olarak tespit edildi. Hazine Bakanlığı, Komor Adaları, Antigua ve Barbuda, Belize, Cook Adaları ve Panama bayraklı gemilerin "İran ordusu adına da dahil olmak üzere İran mallarının nakliyesine derinlemesine dahil olduklarını" söyledi ve bazılarının bu yılın mart ayı gibi yakın bir tarihte bu faaliyete dahil olduğunu ekledi. 

Hazine'nin terörizm ve mali istihbarattan sorumlu müsteşarı Brian Nelson "İran'ın terörist vekil ve ortak gruplarını finanse etme ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşına destek verme kabiliyetini bozmaya odaklanmış durumdayız. Amerika Birleşik Devletleri, İran'ın bölgede ve dünya genelinde istikrarı bozucu faaliyetlerini mümkün kılan yasadışı finansman akışlarını hedef almak için tüm araçlarımızı kullanmaya devam edecektir" diye konuştu.

OFAC ayrıca, Ekim 2022'de Singapur'a gaz sağlayan kritik bir doğalgaz boru hattının yakınında karaya oturan ve şimdi "muhtemelen kimliğini gizlemek için" Saint Light adını kullanan tartışmalı Young Yong VLCC ile ilgili yaptırım listesini güncelledi. OFAC'ın Stellar Oracle olarak da faaliyet gösterdiğini belirttiği Barbados bandıralı 306.300 dwt'lik gemi, 27 Mart'ta yaptırım uygulanan NITC tarafından işletilen Hawk ile 100 milyon doların üzerinde İran ham petrolünü gemiden gemiye transfer etmekle suçlanıyor. Hawk aynı yükü 22 Mart'ta yaptırım uygulanan bir başka VLCC olan Kohana'dan yüklemişti.

Editör: Haber Merkezi