2024'ün ilk çeyreğinde sadece iki milyon deadweight ton (DWT) gemi kapasitesi geri dönüştürüldü. Bu, geri dönüşüm seviyelerinin üç milyon DWT'nin altında olduğu art arda dokuzuncu çeyreğe işaret ediyor. Geri dönüşümün uzun süre bu kadar düşük olduğu son dönem 2008 mali krizinden önceydi. 

TCG Nusret Müze Gemisi, Mersin'de ziyarete açıldı TCG Nusret Müze Gemisi, Mersin'de ziyarete açıldı

BIMCO'dan Nakliye Analisti Filipe Gouveia'nın analizine göre, filo şu anda mali kriz öncesine kıyasla çok daha büyük olduğundan, son sekiz çeyrekte geri dönüşüm son 20 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Son 20 yılda filonun ortalama %0,45'i geri dönüştürülürken, bu dönemde filonun ortalama sadece %0,1'i geri dönüştürüldü.

Kızıldeniz'deki mevcut güvenlik durumu, gemilere olan talebi artıran bir dizi şokun sonuncusu. Husilerin saldırı riski nedeniyle gemiler Ümit Burnu üzerinden yeniden rotaya girdiğinde sefer mesafeleri arttığından, aynı miktarda yükü taşımak için daha fazla sayıda gemiye ihtiyaç duyuluyor. 2022 ve 2023 yıllarında Rusya'nın petrol ve kömür ihracatına yönelik yaptırımların tanker ve dökme yük sektörleri üzerinde benzer ve kalıcı bir etkisi olmuştu. Ayrıca, COVID salgını sırasında değişen tüketici davranışları konteyner talebinde ani bir artışa neden oldu. 

Yüksek talep ve navlun oranları gemi geri dönüşümünü düşük tutarken, son yıllarda görülen sınırlı tanker ve dökme yük sipariş defterleri de düşük gemi geri dönüşüm seviyelerine eşit derecede katkıda bulundu. Kombine bulker ve tanker yeni inşa teslimatları da son 20 yılın en düşük seviyelerine ulaştı.

Son dönemde görülen düşük teslimat seviyesine rağmen, bazı göstergeler yakın gelecekte daha güçlü bir filo gelişimine işaret ediyor. Konteyner sektöründe, 2023'teki yeni inşa teslimat rekoru 2024'te kırılacak ve arzın talepten daha hızlı büyümesi bekleniyor. Tanker sektöründe, yeni inşa kontratlarındaki son artışlar teslimatların 2025 ve 2026 yıllarında önemli ölçüde artmasına neden olurken, kargo hacmindeki büyüme düşük seviyede kalabilir.

Gemi geri dönüşümü önümüzdeki yıllarda kaçınılmaz olarak yeniden yükselişe geçecek. Ümit Burnu'nun yeniden yönlendirilmesi gerekli olmasaydı geri dönüştürülecek olan gemiler, muhtemelen durum çözüldükten kısa bir süre sonra geri dönüştürülmeye başlanacak. Bu nedenle, geri dönüşümdeki bu kısa vadeli durgunluğa rağmen, 2023-2033 yılları arasında son 10 yılda geri dönüştürülenden iki kat daha fazla geminin geri dönüştürülmesi bekleniyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi