FMC Komiseri Carl Bentzel, dava aşamasına gelen davaların üç katına çıktığını, bunun da kurumu, ele alınan dava sayısıyla başa çıkabilmek için şu anda toplam üç olan idari mahkeme hakimlerine iki tane daha eklemek zorunda bıraktığını söyledi.

Bentzel, "Buna rağmen davaların yalnızca %5 ila %10'u dava aşamasına ulaşıyor ve çoğu uyuşmazlık dava açılması gereken noktadan önce çözüme kavuşturuluyor" dedi.

Şu anda yaklaşık 56 resmi dava ve 31 küçük çaplı dava görülüyor, ancak Samsung Electronics America tarafından açılan ve HMM ile olan davasında 96.000 D&D suçlama olayının yer aldığı son davanın da gösterdiği gibi, olay sayısı çok büyük olabiliyor.

Bununla birlikte Bentzel, davaların büyük çoğunluğunun hiçbir zaman sonraki aşamalara geçmediğini, ancak FMC'nin uyuşmazlık çözüm süreci yoluyla çözüldüğünü ve pandemiden bu yana 12 milyar dolarlık faturalandırmayı içeren davalarla birlikte, kuruluşun hukuk ekibinin yetersiz kaldığını ve şu anda bir yöneticinin işe alınma sürecinde olduğunu söyledi.

Şu anda açılan davaların çoğu hizmetin reddedilmesi veya kötü niyetle hareket edilmesi nedeniyle açılıyor, ancak Bentzel sözleşmelerin çoğunun "hizmet sözleşmesi olduğunu ve bağlayıcı olmadığını" söyledi.

Bentzel, "Bunlar minimum hacim sözleşmeleridir ve göndericiye ya da taşıyıcıya ifa etmeme esnekliği sağlamak için gevşek bir şekilde ifade edilmiştir" dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka sektör yetkilisi ise bu sözleşmelerin "hedefe yönelik" olduğunu, nakliyecilerin ve taşıyıcıların bu seviyelerde yük taşımayı arzuladıklarını ve sözleşmeyi imzalayan her iki tarafa da kendileri için faydalı olduğunda spot piyasaya geçme olanağı tanıdığını söyledi.

"Bu davaların çok azı Federal İdare mahkemesinde görülebilir çünkü çok iyi tanımlanmamışlardır" diyen Bentzel, bir anlaşmazlık olduğunda karar verme işinin FMC'ye kaldığını ve sürecin artık davadan çok tahkime dönüştüğünü belirtti.

Davaların FMC'nin dikkatine sunulmasının basitleştirilmesi, görülen D&D davalarının sayısını etkili bir şekilde artırdı, ancak FMC'nin dava servisine yönlendirilme tehdidi artık daha fazla ağırlık taşıyor ve şirketler uzlaşmayı tercih ediyor.

Bentzel, "Emsalleri belirlemek için sektörle birlikte çalışmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. Mevzuat henüz nispeten yeniyken, ilk olarak 2022 yılının ortalarında uygulamaya konuldu, pandemi ve o dönemde endemik olan tıkanıklıktan kaynaklanan çok sayıda dava vardı.

Davaların sonuçlandırılması 18 ay ila 2 yıl sürdüğü için Bentzel, Kızıldeniz'deki saptırmaların yarattığı tıkanıklığın bir sonucu olarak "ileride bir yığın yeni dava" beklediğini ifade etti.

Bentzel, "Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerde bulundum çünkü Kızıldeniz krizinin etkisini ve hükümetlerin deniz hukukunu ve masum seyrüsefer hukukunu korumadaki başarısızlığını araştırmak ve açıklamak istiyorum" dedi.

Ukrayna Kırım'da feribotu vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti Ukrayna Kırım'da feribotu vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi