2 hafta önce olumsuz hava şartları nedeniyle hasar gören ve kapatılan ABD'nin Gazze'de inşa ettiği iskele onarımın ardından faaliyete geçti.

Yaklaşık 492 tonluk insani yardımın iskele aracılığıyla Gazze'deki insanlara ulaştırıldığı bildirildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bugüne kadar 1,573 tondan fazla insani yardımın ulaştırılmasına destek verdiğini açıkladı.

Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor

Gazze'de hiçbir ABD askeri personelin karaya çıkmadığı bildirildi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID) Gazze'de yaşayan Filistinlilere ek yardımların başarılı bir şekilde ulaştırılmasına yönelik devam eden çabaları tamamen insani amaçlı olup, birçok ülke ve diğer insani yardım kuruluşları tarafından bağışlanan yardım malzemelerini içeriyor.

ABD'li yetkililer bu çabanın giderek hacim kazandığını ve bazı sorunların çözüldüğünü belirttiler.

Yetkililer 17-25 Mayıs tarihleri arasında 1,100 tondan fazla malzemenin karaya çıkarıldığını aktarırken malzemelerin limandan depolara ulaştırılmasında sorunlar yaşandığını da kabul ettiler.

ABD Donanması mensupları sadece gemilerde ve rıhtımda bulunuyor, karaya çıkmıyor ya da dağıtım depolarına aktarılan malzemeyi elleçlemiyor.

Konvoyların yağmalanmasını önlemek için daha güvenli bir rota izlenecek.

Bazı raporlar 16 araçtan 11 kadarının yağmalandığına ve malzemelerin yardım kuruluşları tarafından işletilen depolara ulaşmadan çalındığına işaret ediyor.

Uzmanlar, doğal bir koy ya da liman olmadığı için iskelenin hava koşullarına maruz kaldığını vurguladı.

ABD'li yetkililer bu duruma rağmen iskelenin en iyi şekilde çalışmasını ve tedarik hareketlerini artırmaya başlayabileceklerini düşünüyor.

Hedef, sahile günlük 500 bin pound sevkiyat yapılması ve sonrasında bu miktarın artırılması.

Editör: Haber Merkezi