ABD Hazine Bakanlığı, İran bağlantılı petrolün taşınmasına yardımcı oldukları için kara listeye alınan kişiler listesine iki kaptan ekledi. Bu, armatörler ya da gemi kiralayanlar yerine lisanslı zabitleri hedef alan nadir bir yaptırım örneği. 

Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor Çin, limanlardaki yasadışı uyuşturucu sevkiyatını engelliyor

Kaptan Vivek Ashok Pandey'in yaptırım uygulanan Olympics adlı tankerin (eski adı Lady Sophia) kaptanı olarak görev yaptığı iddia ediliyor. Hazine'ye göre Olympics, İran Devrim Muhafızları için petrol kaçakçılığı yapan ve Husiler tarafından yönetilen gizli bir denizcilik şirketi olan Sa'id al-Jamal ağı adına faaliyet gösteriyor. Ajans, tankerin Doğu Çin Denizi'nde faaliyet gösterdiğini ve Çin'e giden İran petrol sevkiyatları için yaygın bir kılıf olan kargosunu yanlışlıkla “Malezya” olarak tanımlayan sahte evraklar kullandığını açıkladı. 

Hazine Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi ayrıca La Pearl (Elite olarak da biliniyor) adlı tankerin kaptanı Sandeep Singh Choudhary'yi de kara listeye aldı. Ofise göre gemi yaptırım uygulanan bir kargoyu henüz teslim etti ve şu anda Çin açıklarında bulunuyor. Hazine, La Pearl'ün yaptırım uygulanan Saone Shipping Corporation'a ait olduğuna inanıyor. Saone'nin İran hükümetinin paravan şirketi Sepehr Energy Jahan Nama Pars Company'nin (SEJ) petrol kaçakçılığı çıkarlarını desteklediği iddia ediliyor. 

Aynı duyuruda Hazine, Sa'id al-Jamal ağıyla bağlantılı bir dizi petrol ticareti ve taşımacılığı yapan kuruluşa da yaptırım uyguladı. Yeni kara listeye alınan bu kişi ve şirketler şunlar:

-Sa'id al-Jamal'ın yeğeni Abdallah, iddiaya göre şebekenin kara para aklama işlerini yürütüyor.
-Shark International Shipping ve genel müdürü John Britto Aruldhas, Husiler adına şebekeye sahte petrol sevkiyat belgeleri sağladıkları iddiasıyla...
-Olympics'in yöneticisi ve teknik işletmecisi Rayyan Shipping Private Ltd.

Hazine ayrıca Hong Kong merkezli Lainey Shipping Ltd., Lainey'in Janet adlı tankeri, Panama merkezli Louis Marine Shipholding ve Louis Marine'in Bella 1 adlı tankerine de yaptırım uyguladı. Söz konusu firmalar ve gemilerinin İran destekli milis gücü Hizbullah'ın paravan şirketi Concepto Screen SAL Off-Shore için yaptırım uygulanan İran kargolarını taşıdığı iddia ediliyor.

Editör: Haber Merkezi