İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) 10. Dönem 3'ncü Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı, Piri Reis Üniversitesi Rıdvan Kartal Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, İMEAK DTO yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, meslek komite başkanları ve üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. 

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı açılış konuşmasında zorlu bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek, hemen yanıbaşımızda Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken,  7 Ekim’de Filistin-İsrail arasında başlayan çatışmaların yakın bölgemiz için ciddi bir istikrarsızlık unsuru yarattığını belirtti. 

Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bölgede giderek tırmanan gerginliğin daha geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alınabilmesi için büyük çaba sarf ettiğine dikkat çeken Tamer Kıran, “Bölgede akan kanın durması, artık bir trajediye dönüşen sivil insan kayıplarının derhal sonlandırılması için Dünyanın acilen harekete geçerek, barış ve sükunetin bir an önce tesis edilmesi en büyük temennimizdir” dedi.

2.Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısının, 22 Haziran’da çalıştay şeklinde yapıldığını hatırlatan Tamer Kıran, bu toplantı sonrası detaylı bir hazırlık yaparak, meslek komitelerinden iletilen konuları bir rapor haline getirdiklerini belirterek, bu toplantının ardından ilgili bakanlıklarla yakın çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Toplantıda da Ulaştırma Bakanlığını ilgilendiren toplam 32 konuyu gündeme getireceklerini belirten Tamer Kıran, “Elbette, bugün gündeme gelecek konularla ilgili olduğu kadar bundan sonra önümüze çıkacak yeni konularla da ilgili olarak birlikte çözüm aramaya devam edeceğiz” dedi.

DTO ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasındaki karşılıklı diyalog ve samimiyetin her sorunun üstesinden gelmeye imkan verecek kadar güçlü olduğunu belirten Tamer Kıran, denizcilik sektörüne gösterdiği yakın ilgiden ötürü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uroloğlu’na, yoğun mesailerinden zaman ayırarak bugünkü toplantıya katılan Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar ve Genel Müdürlere teşekkür etti.

Bakü Shipping Dinner’da 'İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi' konferansı Bakü Shipping Dinner’da 'İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi' konferansı

Meslek Komitesi Üyelerinin ele almış olduğu konularla ilgili yaptıkları konuşmaların ardından; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar cevaben bir açıklama yaptı. Çözüm için çalıştıklarını belirten Ünüvar, "Denizcilik sektörümüzün tüm sorunlarını çözmüş olmak istiyoruz. Önümüzü görerek ilerliyoruz. Meslek Komiteleri Toplantıları'nı fazlasıyla önemsiyoruz. Denizcilik İdaresi, gücünü mevzuattan almalı. Denizcilik Bakanlığı'nın olması gerektiği ile ilgili geri dönüşler aldık. Biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bu sorunlarla mücadele etmekten yorulmuyoruz. Sektörel bütün konularda birlik beraberliğimizi görmek istiyoruz" diye konuştu. 

Toplantıda, Odamız Müşterek Meslek Komiteleri Başkanları ve Üyeleri söz alarak sorunlarını dile getirdi, Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar da üyelere tek tek yanıt verdi.

Toplantının sonunda Tamer Kıran ve Başaran Bayrak, Durmuş Ünüvar’a gemi maketi takdim ettiler.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi