Yunanistan Donanması yayınladığı bir bildiriyle petrol piyasasında Rus petrolünün geçiş yeri olarak bilinen Laconian Körfezi'nde 19 Mayıs'a kadar tatbikat yapacağını açıkladı. Tatbikatın 9 Mayıs'ta sona ermesi bekleniyordu.

Konuyla ilgili konuşan bir kaynak, tatbikatların gemiden gemiye transferleri caydırmayı amaçladığını söyledi. Yunanistan geçen hafta tatbikatı ilk kez duyurduğunda tankerler bölgeyi hızla boşaltarak güneyde toplandı. 

Gemileri rüzgârdan koruyan tepelerle çevrili körfez, Asya'daki alıcılara sevk edilmek üzere Rus kargolarının gölgeli transferi için çok önemli bir yer haline geldi. 

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

Ancak transferler Yunanistan'ın doğrudan karasularının dışında gerçekleştiği için Atina bu geçişi engelleyemiyordu. Yunanistan'ın şimdi daha iddialı bir yaklaşım benimsemesi için değişen şeyin ne olduğu açık değil.

Aktarımlar, Avrupa kıyı şeridinin bu en güzel bölgesinde büyük bir çevresel sızıntı endişesine yol açtı. 

Baltık Denizi'nden gelen Rus petrolünün ticaret yolunun yanında bulunan Danimarka da yaklaşık bir ay önce kısa da olsa benzer bir deniz faaliyeti gerçekleştirdi.

Editör: Haber Merkezi