Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Avustralya, Mayıs 2028'den itibaren deniz yoluyla canlı koyun ihracatını yasaklayacağını açıkladı.

Avustralya Tarım Bakanı Murray Watt yaptığı açıklamada, hükümetin tartışmalı uygulamanın aşamalı olarak kaldırılması konusunda hazırlattığı bağımsız bir rapora verdiği resmi yanıtta “Ticaretin ne zaman sona ereceğine dair kesinlik kritik önem taşıyor. Zaman çerçevesi, gerekli geçiş adımlarını koyun refahı sonuçlarını iyileştirme taahhüdümüzle dengeliyor” dedi.

Hükümet, etkilenen işletmelere yardımcı olmak için 107 milyon A$ (70.7 milyon dolar) tutarında bir geçiş paketi sağlayacağını söyledi. Ticaret, sınırlama veya kota gibi herhangi bir ek kısıtlama olmaksızın bitiş tarihine kadar devam edebilecek. Yasak, diğer canlı hayvan ihracat endüstrileri veya hava yoluyla canlı koyun ihracatı için geçerli olmayacak.

Sektör şimdiden bu ticaretten uzaklaşmaya başladı. Hükümet verilerine göre, Avustralya 20 yıl önce 5,92 milyon koyun ihraç ederken, 2022-23 yıllarında deniz yoluyla yaklaşık 652.000 koyun ihraç etti. 

Yine de Ulusal Çiftçiler Federasyonu, dört yıllık zaman diliminin çiftçiler için yıkıcı olacağını söyledi ve hükümeti aktivistlere boyun eğmekle suçladı. 

NFF İcra Kurulu Başkanı Tony Mahar, “Bu yanlış yönlendirilmiş politika iptal edilene kadar dinlenmeyeceğiz. Bugünkü duyuru, yabancı koyunları on yıl önce yasakladığımız uygulamalara mahkum ediyor” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi