Bu yıl itibariyle, Yunanistan'ın sahip olduğu veya işlettiği 2.100'den fazla gemi ve 400 Yunan denizcilik şirketi AB ETS'den etkilenecek. Bu gemilerin Avrupa yetki alanı içerisinde saldıkları karbonun belli bir yüzdesine eşit AB ödeneklerini (EUA) satın almaları ve teslim etmeleri gerekecek. Oceanscore'a göre, 2022 verilerine ve yüzde 40'lık bir yükümlülüğün ilk uygulama formülüne dayanarak, bu miktarın yaklaşık 12 milyon EUA olması gerekiyor. EUA'lar için ton karbon başına yaklaşık 75 dolarlık mevcut piyasa fiyatlandırmasında, bu Yunan sahiplerine yaklaşık 360 milyon dolara mal olacak. ETS kapsamı aşamalı olarak arttıkça, yükümlülük 2025 yılında salınan karbonun yüzde 70'ine, 2026 yılında ise yüzde 100'üne yükselecek. Maliyetler de buna bağlı olarak artacak ve 2025 yılında yaklaşık 635 milyon dolara, 2026 yılında ise 910 milyon dolara ulaşacak. 

EUA'ların fiyatı beklendiği gibi gelecek yıllarda artarsa, uyum maliyeti de yükselecek. Bloomberg NEF, EUA'nın ton başına maliyetinin gelecek yıl yaklaşık 85 dolara yükseleceğini ve 2026-7'de 100 dolar sınırını aşacağını tahmin ediyor. Bu durum, gemi verimliliğinin aynı kalacağı varsayımıyla, Yunan armatörlük sektörü için toplam uyum maliyetini 1 milyar doların çok üzerine çıkarabilir. Bu da 50 gemisi olan tipik bir Yunan armatör için yılda 20 milyon dolardan fazla bir maliyet anlamına geliyor.

OceanScore'un eş Genel Müdürü Ralf Garrn, "Bu durum, başta tanker ve dökme yük ticareti olmak üzere birçok segmentte faaliyet gösteren Yunan denizcilik oyuncuları için emisyonlarla ilgili önemli ek yükümlülükler anlamına gelecek ve finansal risklerini azaltmak ve AB ETS'ye maruz kalmalarını sınırlamak için önlemler almalarını gerektirecektir" dedi.

Garnn'a göre, Yunan denizcilik şirketlerinin çoğu, tıpkı sektörün geri kalanı gibi, düzenlemenin uyum gerekliliklerini ve kiracılarla ilişkileri nasıl etkileyeceğini izlemek için hala "bekle ve gör" modunda. Uyum maliyetleri artmaya başladığında bu bir hata olabilir, çünkü armatörler şimdi harekete geçerse masrafların büyük bir kısmı kiracılara yansıtılabilir. 

Garrn yaptığı açıklamada, "Bu nedenle, Yunan armatörlerin AB ETS hükümlerini içeren kiralama sözleşmelerini tamamlamaları, EUA sefer maliyetlerinin sorumluluğunu kendileri ve kiralayan arasında doğru bir şekilde paylaştırmaları ve böylece finansal risklerini doğru bir şekilde belirleyebilmeleri için çok önemlidir. Ticari sözleşmelerin yürürlükte olması gerekir, aksi takdirde Uygunluk Belgesi sahibi olarak armatör EUA yükümlülüklerinin yükünü taşımak zorunda kalabilir ve muhtemelen borçlu olduğu emisyon maliyetlerini geri almak için kiracıya karşı dava açmak zorunda kalabilir" diye konuştu.

Denizcilik sektöründen Kızıldeniz'deki saldırı sonrası eylem çağrısı Denizcilik sektöründen Kızıldeniz'deki saldırı sonrası eylem çağrısı

Garnn, doğru ve doğrulanmış emisyon bilgilerinin de mali yükümlülüklerin en aza indirilmesi için çok önemli olduğunu söyledi. Bu verilerin yönetilmesi ve düzenlenmesi, kiracının maliyetteki adil payının belirlenmesi için çok önemli olacak. 

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi