Türkiye'nin ilk yüzer GES'i üretime başladı Türkiye'nin ilk yüzer GES'i üretime başladı

Klas kuruluşu Lloyd's Register'ın "Düşünce için Yakıt: Yolcu Gemileri için Metanol" başlıklı raporu, metanol çift yakıtlı motorlarla güçlendirilen yolcu gemileri için toplam sahip olma maliyetinin (TCO), harmanlanmış yakıt (Blend B30), ağır akaryakıt (HFO) ve gemide karbon yakalama ve depolama teknolojili (oCCS) HFO maliyetinin iki katından fazla olduğunu söylüyor.

Açıklandığı üzere rapor, 15 yıllık bir dönem boyunca operatörler için TCO'yu inceledi ve sonuçları, sefer süresinin %65'inin AB sularında geçirileceği bir hesaplamaya dayandırdı.

LR Business Advisory ekibi tarafından yapılan analize dayanan raporda tespit edilen genel bulgular, metanolün yakıt ikmal fiyatının benimsenmesinin önündeki ana ticari engel olduğunu ve daha az çevre dostu fosil bazlı (gri) metanol kullanımının, AB emisyon vergileri dikkate alındığında bile yolcu gemisi sahipleri için %50 gri, %25 biyo- ve %25 e-metanol karışımından ticari olarak daha cazip bir teklif olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte çalışma, metanolün mevcut yakıtlara benzer özellikleri nedeniyle, yeni inşa edilen yolcu gemilerinin karbon emisyonlarını azaltmak isteyen gemi işletmecileri için metanolün teknik olarak uygulanabilir bir yakıt olduğunu vurguluyor. Stena Germanica için 2015 yılında gerçekleştirilen öncü LR projesi gibi, sektörde uygulanabilir iyileştirme yolları da izlendi. Bu teknik uygulanabilirlik, teslim edilmeyi bekleyen küçük iç hat gemilerinden en büyük yolcu gemilerine kadar değişen yolcu gemileriyle küresel sipariş defterine de yansıdı.

Raporda ayrıca, yakıt bulunabilirliğini artırmak ve maliyetleri ticari olarak uygulanabilir bir düzeye indirmek için yeşil ve biyo-metanol üretimine daha fazla yatırım yapılması ve yakıt ikmal altyapısının iyileştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Lloyd's Register Stratejik Kilit Müşteriler (Cruise) Başkan Yardımcısı Natasha Pritchard, "En son düşünce için yakıt raporumuz, metanolü enerji dönüşüm yollarının bir parçası olarak değerlendiren yolcu gemisi sahiplerine çok ihtiyaç duydukları bazı bilgileri sunmaktadır. Denizcilik yakıtı olarak metanol, yolcu gemisi tahriki için düşük karbonlu bir çözüm olarak önemli bir umut vadetse de, diğer yakıtlara kıyasla toplam sahip olma maliyeti (TCO), segmentte yaygın olarak kullanılmasının önünde bir engel teşkil edebilir. Bu nedenle, bu maliyetleri düşürmek için yenilenebilir ve düşük karbonlu metanol üretimine öncelik verilmesi hayati önem taşımaktadır" dedi.

Editör: Haber Merkezi