Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Kurulu, denizcilik sektöründe kadınların işe alınmasını ve sürdürülebilir istihdamını teşvik etmek ve denizcilikte kadın profilini yükseltme hedefiyle 2021 yılında aldığı kararla 18 Mayıs'ı ‘Uluslararası Denizci Kadınlar Günü’ ilan etti.

Bakü 2024 Shipping Dinner denizcilik sektörünü ağırlıyor Bakü 2024 Shipping Dinner denizcilik sektörünü ağırlıyor

Erkeklerin ağırlıklı olduğu bir sektörde kadını daha da görünür kılmak için atılan bu adımla 18 Mayıs artık Uluslararası Denizci Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

Bu önemli günü sektörden bir isimle, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) Genel Sekreteri Aylin Kurtulan ile konuştuk.

“Denizin İncileri etkinliğimiz büyük etki yaratmaya devam ediyor”

“Kadının hem toplumda hem de denizcilik sektörü özelinde yarattığı fark yadsınamaz” diyen Kurtulan, “Cinsiyet eşitsizliğini günümüz dünyasında her ne kadar sık konuşuyor olsak da hem gelişmiş ülkeler hem de global firmalarda kadın oranlarının yüksek olduğu çalışma ortamlarının verimliliği artırdığını görüyoruz. Ayrıca gelişmiş ülkeler yarı yarıya kadın-erkek istihdamını destekleyen projelerini uygulamaya koymuştur. Ülkemizde de bu yönde adımları hep birlikte atıyoruz ve günden güne daha da iyi yerlere geleceğimizden şüphem yok. Bu bağlamda Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) olarak IMO’nun ilan ettiği Uluslararası Denizci Kadınlar Günü’nü destekliyor ve Denizin İncileri etkinliğimizde de aynı amaçlara yönelik çalışmalarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Varlığımızla Denizler Daha Mavi” sloganıyla yola çıkarak ilk adımları 2019 yılında Dünya Kadınlar Günü’nde atılan ‘Denizin İncileri’ etkinliğine ilişkin de bilgi veren Kurtulan, “Denizcilik sektöründeki tüm kadınlara yönelik düzenlenen, birbirinden değerli konuşmacılar ve sektörün değerli kadınlarının buluştuğu ‘Denizin İncileri’ etkinliğimiz büyük etki yaratmaya devam ediyor” dedi.

DEFMED Genel Sekreteri, sözlerini şöyle sürdürdü:
“IMO’nun da 18 Mayıs 2021’de her yıl farklı temalarla kutladığı Uluslararası Denizci Kadınlar Günü ilan etmesiyle birlikte dernek olarak bizler de her yıl mayıs ayında kutlamalarımıza devam ettik. Ve Denizin İncileri’ni derneğimizin tescilli markası haline getirdik. Bu bağlamda kadın denizcilerimiz için her zaman ileriye dönük adımlar atmaktan, sorunlarımızı paylaşıp çözüm üretmekten, her incimizin sesi olmaktan vazgeçmeyeceğiz. 31 Mayıs 2024 tarihinde Swissotel Büyük Efes İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığımız geleneksel Denizin İncileri etkinliğimizde buluşmak için sabırsızlanıyoruz. Sektördeki tüm değerli kadınlarımızı etkinliğimizde görmekten mutluluk duyarız.”

Cinsiyet eşitliği vurgusu

Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için sektörde yapılması gerekenlere ilişkin de görüşlerini paylaşan Kurtulan, “Cinsiyet eşitliğinin daha fazla olduğu şirketlerin finansal olarak daha hızlı ivmeyle büyüdüğü, performanslarının daha yüksek olduğu kanıtlarla görülmektedir. Aynı şekilde sadece denizcilik sektörü değil sağlıktan eğitime birçok alanda kadınların iş hayatında etkin oluşu ülkede de ekonomik büyümeyi desteklemektedir. Kadınlar farklı bakış açılarıyla konulara farklı çözümler sunmaya devam etmektedir” diye konuştu.

“Kadın çalışan sayısını artırmak için firmalara teşvik verilmeli”

Denizcilik sektörünün, bu somut kanıtlardan da faydalanarak kadınlar için yatırımı, istihdamı ve bu yöndeki projeleri artırması gerektiğini dile getiren DEFMED Genel Sekreteri şunları kaydetti: “Kadın öğrencilerimizi eşitlik çerçevesinde burs ve staj konularında desteklemeliyiz. Özellikle gemide, sahalarda yer alan kadın sayısının belirli oranın altında kalan armatör firmalarda, kadın çalışan sayısını artırmak adına teşvik uygulanması gerektiğini düşünüyorum.”

“Yol uzun, inancım yüksek”

“Önümüzde kat edeceğimiz uzun ve zahmetli bir yol var fakat kadınlar var olduğu sürece inancım yüksek” diye konuşan Kurtulan, “Ülkemizde ve sektörümüzde, hatta dünyamızda biz kadının yerini aramaya gerek duymadığımız gün, hak ettiği yere ulaşmış olacağız. Hem sektörde hem de ülkede birçok dernek, kuruluş kadının değerini daha yüksek sesle söylemeye devam ediyor. Birçok şirket yönetici koltuklarında kadınlara güvenerek daha fazla rol alması için görevler veriyor ve güzel sonuçlar alıyor. Gelişmekte olan ülkemizde bu konuda da gelişmeye, mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadınlara mesaj: Vazgeçmeden çalışmaya devam

Kadınlara da bir mesaj veren Kurtulan görüşlerini şöyle paylaştı: “Olduğumuz yerden, yanımızdaki iş arkadaşımızdan, yöneticimizden, stajyerlerimizden başlayalım birbirimize olan desteğimizi büyütmeye. Denizcilik sektörünün her alanında aktif rol almaya, ümitsizliğe kapılmadan, vazgeçmeden çalışmalarımıza devam edelim. Çalışanlara kadın erkek ayrımı olmadan yetkinliklerine odaklanarak rol verelim. Gördüğümüz yanlışlara susmayalım, sorunları hep birlikte çözelim.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi