ABD'nin Baltimore şehrinde yıkılan Francis Scott Key Köprüsü'nün yankıları sürüyor. Singapur bandıralı bir yük gemisinin dümeni kitlenmiş, ardından gemi köprüye çarpmıştı. Köprü üzerinde yol bakım çalışması yapan 6 işçi hayatını kaybetmişti. 2 işçinin naaşına ulaşılırken kalan 4 işçi için arama çalışmaları sürüyor.

AFP'ye göre çarpmanın etkisi ile yıkılan köprü ABD'nin önemli limanlarından biri olan Baltimore Limanı'na girişi kapatmış durumda.

Başkent Washington D.C.'ye en yakın liman olarak bilinen Baltimore Limanı'nın köprü yıkılmadan önce günlük 100 ila 200 milyon dolar arasında geliri olduğu, felaketten bu yana limanın bu gelirden mahrum kaldığı bildirildi. Köprünün liman girişinin kapatmasından bu yana gemi giriş ve çıkışı yapılamıyor. Limanın istihdam sağladığı 140 bin kişinin ise geleceği belirsiz. Öte yandan limanın ABD'nin en büyük tarım ekipmanları ve otomobil tedarik limanı olduğu ve bu ürünlerin tedariğinde sorunlar yaşanacağı açıklandı.

Bunun yanında İngiliz sigortacılık şirketi Lloyd's London'ın başkanı Bruce Carnegie-Brown'a göre felaket, denizcilik tarihindeki en büyük deniz sigorta ödemesine yol açabilir.

Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Carnegie-Brown "Çok önemli bir kayıp gibi görünüyor, potansiyel olarak denizcilik tarihindeki en büyük kayıp" dedi.

Editör: Haber Merkezi