Dünya Bankası ve S&P Global Market Intelligence tarafından hazırlanan CPPI raporu, konteyner gemilerinin limanda kalış sürelerine odaklanarak limanları verimliliklerine göre sıralıyor ve dördüncü baskısını yapıyor.

Endeksin son baskısı, Doğu ve Güneydoğu Asya limanlarının ilk 20 sıranın 13'ünü almasıyla Asya konteyner limanlarının verimliliğini vurguluyor. Araştırma, 12 aylık dönemde en az 24 geçerli liman uğrağı olan dünya genelindeki 405 limanı kapsıyor.

Dünyanın en büyük konteyner limanı olan Şangay'daki Yangshan terminali birinci olurken, Umman'daki Salalah ikinci sıradaki yerini korudu.

Üçüncü sırada beşinci sıradan yükselen Kolombiya'nın Cartagena Limanı yer alırken, Tangier Med dördüncü sıradaki yerini korudu. İlk beşe yeni giren liman ise altıncı sıradan yükselen Malezya'nın PTP Limanı oldu.
İlk beşin en büyük kaybedeni ise CPPI 2022 raporunda üçüncü sırada yer alırken 2023 raporunda 29. sıraya gerileyen Khalifa Limanı oldu.

Bu arada, CPPI 2023 için ilk 10'a giren Ningbo, daha önce 12. sırada iken yedinci sıraya yükseldi. Dünyanın en büyük ikinci konteyner limanı ve en önemli aktarma merkezi olan Singapur, 2023 endeksinde 17. sırada yer aldı.

Dünya Bankası Baş Taşımacılık Ekonomisti Martin Humphreys, “Covid-19 salgını ve sonrasında yaşanan zorluklar 2023 yılında daha da hafiflemiş olsa da, konteyner taşımacılığı öngörülemez ve değişken bir sektör olmaya devam ediyor” dedi. 

Bununla birlikte, geçen yıl koşullar hafiflemiş olsa da, Kızıldeniz Krizi ve Ümit Burnu üzerinden yapılan yönlendirmeler artan liman sıkışıklığının bir nedeni olduğundan 2024 farklı bir tablo sunabilir.

Limanlarda elleçlenen yük ve konteyner miktarında artış Limanlarda elleçlenen yük ve konteyner miktarında artış

Avrupa'nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı 91. sırada yer alırken, Birleşik Krallık'ın en büyük limanı olan Felixstowe CPPI 2023'te 182. sırada yer aldı.

CPPI 2023 sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri'nde en üst sırada yer alan liman 53. sıradaki Charleston oldu. New York ve New Jersey Limanı ankette 92. sırada yer alırken, ABD'nin Batı Yakası'ndaki geçit limanları Long Beach ve Los Angeles sırasıyla 373 ve 375. sıralarda yer aldı.

S&P Global Market Intelligence Liman İstihbaratı ve Analitiği Başkanı Turloch Mooney, “Deniz geçitlerinin dayanıklılığı ve verimliliği konusunda daha büyük bir farkındalık ve odaklanma var ve liman gecikmelerinin ekonomik kalkınma üzerindeki olumsuz etkisi daha iyi anlaşılıyor” diye konuştu.

CPPI 2023 sıralamasında en alt sıralarda yer alan Güney Afrika limanları sırasıyla 404 ve 405. sıralardaki Ngqura ve Cape Town oldu.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi