Çin büyük ve daha da önemlisi büyüyen bir gemiadamı tedarik kaynağı konumunda. Uluslararası ticari deniz taşımacılığının ikinci en büyük gemiadamı tedarikçisi konumunu koruyor ve denizde çalışan toplam işgücünün yaklaşık %11'ini oluşturuyor.

AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım

Zabitan arzı giderek artıyor ve her ne kadar yerli bayraklı gemiler en büyük işveren konumunda olsa da, zabitler tüm gemi tiplerinde uluslararası istihdamda giderek daha fazla yer buluyor. Denizde derecelendirme kademelerinde kariyer yapmayı düşünen adaylar için Çin anakarasındaki istihdam piyasası güçlü olmaya devam ediyor.

Çin ekonomisinin büyümesiyle birlikte, denizde çalışma seçeneğiyle doğrudan rekabet eden vasıflı işgücüne yönelik güçlü bir talep söz konusu. Bu durum, işverenlerin sadece denizdeki diğer seçeneklerle değil, aynı zamanda karadaki taleple de rekabet etmek zorunda olduğu derecelendirmeler için normalden daha yüksek ücret artışlarına yol açtı.

Güçlü ücret artış oranı, Çin'deki büyüme oranının %5'i aştığı kuru yük sektöründe açıkça görülüyor. Ancak, ücret artışları sektörler, denizci rütbeleri ve milliyetler arasında önemli farklılıklar gösterebiliyor. 

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi