Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu, 25 Haziran Dünya Denizciler Günü nedeniyle denizcilerle bir araya geldi.

Bakanlıkta gerçekleşen programda konuşan Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin coğrafi konumunun denizcilik için önemli bir noktada olduğunu ve bu nedenle denizcilik alanında gereken her türlü çalışmaya desek vereceklerini söyledi.

"Türkiye denizcilikte 12. sırada"

Denizcilik sektöründe hem ticarete hem de insan kaynağına yatırım yaptıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, “2023 yılı istatistiklerine göre Türk sahipli deniz ticaret filomuz 2.028 gemi ve toplam 48,9 milyon dwt ile dünyada 12’nci sıradadır" dedi.

Bakan Uraloğlu sözlerimi şöyle sürdürdü: "Türkiye’de; 36 bin 583 Zabitan Sınıfı Gemi İnsanı, 93 bin 974 Tayfa Sınıfı Gemi İnsanı, 9 bin 581 Stajyer Gemi İnsanı, Toplamda ise aktif 140 bin 138 Gemi İnsanı bulunmaktadır. Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş 14 denizcilik fakültesi, 15 denizcilik meslek yüksekokulu, 44 denizcilik meslek lisesi ve 30 özel öğretim kurumu ile toplam 103 eğitim kurumunda uluslararası standartlarda denizcilik eğitimi verilmektedir. Bu eğitim kurumlarında her yıl, ticari filomuzda güverte ve makine branşlarında istihdam edilecek 1.100 uzak yol zabit, 1.000 zabiti ve 1.500 sınırlı zabit olmak üzere toplam 3 bin 600 zabit adayı yetiştirilmektedir. Gemi Adamları Bilgi Sistemi sayesinde 37 bini zabit yeterlikli, 140 bin aktif gemi insanı ve toplamda 280 bin gemi insanının tüm sicil, yeterlik, sertifika ve cüzdan başvuru işlemleri çevrim içi olarak tamamlanmaktadır. ‘Denizci Ülke, Denizci Millet’ şiarıyla vatandaşlara denizi ve denizciliği tanıtmak için başlatılan ‘Bir Milyon Amatör Denizci’ eğitim kampanyasında 1 milyon rakamına planlanan tarihten önce Kasım 2022’de ulaşıldı."

Pek çok şehirde amatör denizci yetiştirmek için merkezlerin bulunduğuna dikkat çeken Uraloğlu, kadın denizci sayısında da artış sağlamak istediklerini ve bu çerçevede 148 kadın öğrencinin stajlarını yapacakları uluslararası gemilerin bakanlık tarafından belirlendiğini söyledi. Dünyanın neresinde olursa olsun Türk gemi insanlarına teknik ve hukuki destek sağladıklarını da dile getiren Uraloğlu, gerektiğinde tıbbi tahliyeleri ana arama kurtarma ve Koordinasyon Merkezinin koordinesinde gerçekleştirildiğini belirtti.

İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi

“Türk gemi adamlarının dil şartını sağlamalarında YÖKDİL puanı geçerli sayılacak”

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yönetmelikte yapılacak değişikliklerden bahseden Bakan Uraloğlu şöyle konuştu: “Türk gemi adamlarının İngilizce dil şartını sağlamaları hususunda YÖKDİL sınav puanı geçerli sayılacak. 2. Tayfa sınıfı gemi adamlarının mezuniyet gerekleri lise seviyesine yükseltilecek. Sınırlı yeterliklerden 3000Groston ve 3000 kilowat yeterliklere geçiş Denizcilik Meslek Liseleri için kolaylaştırılarak 4 yıl deniz hizmetinden 2 yıl deniz hizmetine çekilecek. Yat kaptanlığından Sınırlı Vardiya zabitliğine sınavla geçiş hakkı tanımlanacak. Uzak yol birinci zabit ve ikinci mühendisi/makinisti için kaptan ve baş makinist ek yeterlik sınav hakkı tanımlanacak. Silahlı Kuvvetlerde dış kaynaktan temin edilen sözleşmeli personelin yeterlik haklarının Yönetmelikte tanımlanması sağlanacak. Elektro-teknik tayfalar için MEB Meslek Liselerinde tanımlanan liseler 2 bölümden 20 bölüme çıkarılacak. Ülkemizde yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında denizcilik eğitimi alan yabancıların yeterlik ve uzmanlık belgelerinin verilmesine yönelik düzenleme sağlanacak. Ancak bu kişilere gemi adamı cüzdanı düzenlenmeyecek. Yabancı bayraklı gemilerde çalışan vatandaşlarımızın deniz hizmetlerinin kontrol kriterleri arttırılacak. 65 yaş üstü gemi insanlarının sağlık yoklamaları iki yılda bir yerine yılda bir yapılacak. Gemi insanı olabilme şartlarında aranan yeterliğe engel teşkil eden suçların kapsamı genişletildi. Uyuşturucu ile ilişkili suçlar dışında kalan katalog suçlarda bir gün dahi olsa mahkûmiyet şartı eklenecek. Kılavuz kaptanların ilk defa belgelendirilmesi ve farklı liman sahalarında görev almaları halinde gereken görev başı eğitimlerinin süresi uzatılmış ancak staj süreleri kısaltılacak. Türkiye Mavi vatanına güçlü bir şekilde sahip çıkıyor. Yolunuz açık olsun.”

Editör: Haber Merkezi