IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, Dünya Denizciler Günü dolayısıyla video mesaj yayınladı.

Dominguez denizcilere yönelik mesajında, "Denizciler son yıllarda korsanlık ya da çatışma bölgelerinde düşmanca eylemlerle karşı karşıya kalarak ciddi bir sınavdan geçtiler. Denizcilerin dayanıklılıklarını ve iş adına yaptıkları fedakârlıkları alçakgönüllülükle takdir ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Galaxy Leader ve mürettebatının derhal serbest bırakın"

Kasım 2023'ten bu yana, jeopolitik gerginliklerden kaynaklanan ve Kızıldeniz'de seyahat eden gemilere yönelik devam eden saldırılarda denizciler hedef alındı. Gemilere zarar veren ya da batıran ve en az dört kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan çok sayıda saldırı gerçekleştirildi.

IMO, sekiz aydan fazla bir süredir alıkonulan Galaxy Leader ve mürettebatının derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısını yineledi. 

IMO Genel Sekreteri Dominguez konuya ilişkin şunları söyledi: "Bu Dünya Denizciler Günü'nde, sadece işlerini yaparken, bu gemilerde hizmet verirken hayatlarını kaybedenleri hatırlayalım. Onların adanmışlıkları ve fedakârlıkları göz ardı edilmemelidir. Masumlara yönelik saldırılar asla haklı gösterilemez ve ben denizcilerin güvenliği ve refahı için durmaksızın mücadele etmeye devam edeceğim."  

IMO'dan yapılan açıklamada da, "Uluslararası deniz taşımacılığına yönelik saldırılar asla haklı gösterilemez. Denizciler olmasaydı gemicilik de olmazdı. Denizcilik ise küresel ticaretin can damarıdır" denildi.

"Gemiler ve denizciler rehin alınmamalı ve kaçırılmamalı"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Dünya Denizciler Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Guterres, "Denizciler Günü, dünya ticaret hacminin %80'inden fazlasını taşıyan gemileri işleten dünya çapındaki iki milyon kişiyi kutlamak ve hatırlamak için bir fırsat sunuyor" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in açıklaması şöyle:

"Denizciler, nihayetinde pazarlara, evlere ve sofralarımıza ulaşan temel malların sorunsuz bir şekilde akışının sağlanmasında hayati önem taşımaktadır. Onlar olmasaydı dünya, toplumların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu büyük miktarlardaki emtiayı taşıyamazdı.

Ancak ciddi tehditler karşısında kendi hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Uluslararası denizcilik rotalarına yönelik saldırılar ve korsanlık eylemleri kabul edilemez. Gemiler ve denizciler rehin alınmamalı ve kaçırılmamalıdır. Denizciler daha geniş çaplı jeopolitik çatışmalarda ikincil kurbanlar olmamalıdır.

Dünyanın dört bir yanından gelen denizciler, denizdeki uzun yolculukları sırasında evlerine dönen ailelerine hayati bir gelir kaynağı sağlamaktadır. Gelin hep birlikte bu önemli çalışmaları için onları selamlayalım ve güvenliklerini destekleyelim."

IMO'dan kampanya

IMO, denizcilerin güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, denizde güvenlik konusuna odaklanan bir sosyal medya kampanyası başlattı.  

Denizciler Facebook, LinkedIn, X veya Instagram'da #SafetyTipsAtSea hashtag'ini kullanarak fotoğraflarını ve denizde güvenlik için en iyi ipuçlarını paylaşmaya davet ediliyor.

Singapur'da yangın çıkan tankerdeki petrol nakledilecek Singapur'da yangın çıkan tankerdeki petrol nakledilecek

Kuruluşlar, denizcilik şirketleri ve daha geniş denizcilik topluluğu ve halktan herkes de hashtag ile sohbete katılarak denizcilere destek vermeye çağrılıyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi