Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve ortaklarına Rusya'nın eylemlerine sert tepki verme ve Karadeniz'deki terörün durdurulabilmesi için çaba gösterme çağrısında bulundu.

Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor

Kubrakov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna, Rus ordusunun sivil dökme yük gemisi Şukru Okra'ya ateş açtığı bilgisini henüz resmi olarak doğrulamadı veya yalanlamadı. Aynı zamanda, engelleme eylemi, Karadeniz devletlerinin serbest seyir haklarına ve yabancı gemilerin kıyı ülkelerinin karasularından barışçıl bir şekilde geçme haklarına açık bir saygısızlıktır. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve ortaklarını Rusya'nın eylemlerine sert tepki vermeye ve Karadeniz'deki terörü durdurmak için her türlü çabayı göstermeye ve bir IMO üyesi devlet olarak Rusya Federasyonu'na karşı önlemler almaya çağırıyoruz. Provokasyonlara mahal vermemek için, Ukrayna limanlarına gidiş/geliş yapan gemilerin kaptanlarına, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan karasularından mümkün olduğunca Karadeniz'in kuzeybatı kıyılarına yakın seyir yapmalarını öneriyoruz.”

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi