Ukraynaferibot şirketi Ukrferry, şirketin tarifesine göre Karadeniz'deki Chornomorsk Limanı ile Gürcistan'daki Batum arasında seferlere yeniden başlayacak.

Feribot seferleri Rusya'nın 2022 yılında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından durdurulmuştu. Seferlerin yeniden başlaması Kiev'in Kafkasya ve Orta Asya'daki pazarlarına doğrudan erişim sağlamasına olanak tanıyacak.

İlk seferin 9 Temmuz'da Chornomorsk'tan kalkması ve 12 Temmuz'da Gürcistan'a varması planlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, "Düzenli seferler yolcuları... kamyonları, arabaları, geleneksel, tehlikeli veya büyük boyutlu kargo yüklü vagonları, tırtıl tipi araçları, paletli ve paletsiz güverte kargolarını kabul etmektedir" denildi.

Şirket tarafından yayınlanan güzergah haritası, feribotun Rus işgali altındaki Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını geniş ölçüde bypass edeceğini gösteriyor.

Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

Ukrayna, geçen yıl Ukrayna güçlerinin Rus askeri gemilerini deniz insansız hava araçlarıyla saldırarak oradan uzaklaştırmayı başarmasının ardından Batı Karadeniz'e doğru bir koridor açtı. Bu koridor Ukrayna'nın tahıl ve metal ihracatını artırmasına olanak sağladı.

Editör: Haber Merkezi