Hindistan kabinesi, hükümetin Asya ülkesini deniz yoluyla Avrupa'ya ve Orta Doğu üzerinden demiryolu bağlantılarına bağlama planının önemli bir parçası olacağını söylediği yeni bir derin su limanının geliştirilmesini onayladı.

Hindistan Enformasyon Bakanı Ashwini Vaishnaw gazetecilere yaptığı açıklamada Vadhavan Limanı'nın Hindistan'ın batı kıyısında, finans başkenti Mumbai'den yaklaşık 150 km (93 mil) uzaklıkta 762 milyar Hint rupisi (9,14 milyar dolar) karşılığında inşa edileceğini söyledi.

Vaishnaw, limanın "mega gemileri" barındıracak terminaller ile petrol, otomobil ve diğer ithalatlar için terminaller içereceğini ve yıllık kapasitesinin 298 milyon metrik ton olacağını söyledi. İnşaatın iki aşamasından ilkinin 2029 yılına kadar tamamlanmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Vaishnaw, eylül ayında Yeni Delhi'de düzenlenen G20 zirvesi sırasında açıklanan plana atıfta bulunarak, "Bu, Hindistan-Ortadoğu koridorunun ayrılmaz bir parçası olacak. Bu, gelecekte ekonomik faaliyetin önemli bir çarpanı olacak" dedi.

Panama Bayrak Sicili beklentileri aştı Panama Bayrak Sicili beklentileri aştı

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi