Ukrayna'nın Karadeniz'deki yedi buçuk aylık tahıl koridorundan binden fazla ticari gemi geçiş yaparak yeni ihracat kanalını daha önceki Birleşmiş Milletler destekli Karadeniz Tahıl Girişimi'nden daha verimli hale getirdi. 

Kızıldeniz'de rota değişikliği yakıt masraflarına 300 bin dolar ekliyor Kızıldeniz'de rota değişikliği yakıt masraflarına 300 bin dolar ekliyor

Clarksons Research'ün verilerine göre Ukrayna'nın deniz yoluyla tahıl ihracatı şubat ayında bir önceki yıla göre %30 artarak 5,4 milyon tona yükseldi ve iki yıl önce çatışmaların başlamasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Rusya'nın şubat 2022'deki işgalinden önce Ukrayna Karadeniz üzerinden ayda yaklaşık 6 milyon ton gıda ihraç ediyordu.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimi'nden çekilmesinin ardından geçen yıl temmuz sonunda oluşturulan yeni tahıl koridorunda 30 milyon ton ve bin gemi sınırını geçmesini kutladı.

Bu rotada gemiler Odesa, Chornomorsk ve Yuzhny limanlarından ayrılarak ya Tuna Nehri üzerinden ya da Bulgaristan ve Romanya kıyılarını takip ederek uluslararası pazarlara ulaşıyor. Başarılı ihracat verileri, Karadeniz'deki Rus donanmasının gücünü azaltmak için insansız hava araçlarını kullanan bir askeri kampanya üzerine inşa edildi. 

Ukrayna'nın 2023/24 mahsul yılında yaklaşık 50 milyon ton ihraç edilebilir fazla üretmesi ve bunun büyük bir kısmının deniz yoluyla ihraç edilmesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi