Svitan “Karadeniz’deki Türk kruvazörleri ve denizaltıları Odessa, Olbia ve Nikolayev limanlarını kaplayabilir ve bu deniz hukuku çerçevesinde olur. Gerekirse BM aracılığıyla bu zorlanabilir. Türk filosu Ukrayna ekonomisi için çalışması gereken limanlarımızın blokajını kaldırabilir” dedi.

Uzmana göre Erdoğan öncelikle kendi çıkarlarını ve Türkiye’nin çıkarlarını gözetiyor, ancak Avrupa ile çalışmak onun için de faydalı çünkü Türk ekonomisi şu anda, özellikle şiddetli deprem sonrasında büyük bir sıkıntı içerisinde.

Uzman, “Erdoğan, deniz hukukunda adaleti tesis etmek için filo olarak hareket edebilir ve bu, sadece gemileri değil, limanlarımızı da kapsayabilir” dedi.

Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Ukrayna’nın ekonomiyi yeniden canlandırması ve istihdam yaratması gerektiğini ve bunun için her tür ürün için ücretsiz navigasyon ve liman blokajını kaldırmanın son derece gerekli olduğunu vurgulayan Svitan “Metal, petrol – birçok şeyi deniz yoluyla taşıyabiliriz. Bunu uluslararası hukukla örtebilirsiniz ve bir konuda teröristle aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak somut olarak örtbas edebilirsiniz ve sonra deniz hukukunu göz ardı ederek, Tüm Rus kargolarının dünyadaki hareketini durdurursunuz. O zamana kadar bunlara, tazminatlar için el koyabilirsiniz.” diye özetledi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi