Ukrayna'nın geçtiğimiz hafta Karadeniz'deki Rus tesislerine yönelik iki ayrı saldırı düzenlediğine dair haberler uydu görüntüleri ve video kayıtları ile doğrulandı. Kırım'ın batısında bir drone botu saldırısı ve Kavkaz Limanı'ndaki bir petrol tesisine yönelik füzeli saldırı düzenlendiği bildirildi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Kavkaz Limanı'na yapılan ATACMS füze saldırısını üstlendi. Ukrayna yanlısı haberlere göre, Kavkaz sakinleri çarşamba gecesi arka arkaya 10 kadar patlama olduğunu bildirdiler; görgü tanıkları da tesiste bir dizi patlama ve yangın olduğunu doğruladı, ancak görüntülerin gerçekliği hemen doğrulanamadı. 

Radio Free Liberty (ABD hükümeti tarafından finanse edilen bir haber kuruluşu) tarafından elde edilen uydu görüntüleri limandaki bir tank çiftliğinde sınırlı hasar olduğunu gösteriyor. 

Ukrayna ordusu ayrıca Rus askeri lojistiği için kullanılan iki gemiye de zarar verdiğini iddia ediyor. Uydu görüntüleri, iddia edilen saldırı tarihinden önce Kavkaz'daki iskelede bulunan iki geminin şu anda ayrılmış olduğunu gösteriyor. 

Kavkaz, kargo cirosu bakımından Rusya'nın en işlek beşinci limanı ve Karadeniz bölgesindeki (Novorossiysk'ten sonra) en işlek ikinci Rus limanı. Aynı zamanda Kerç Boğazı'nın karşı yakasındaki Rus işgali altındaki Kırım'a bağlanan dokuz vagonlu alışılmadık bir demiryolu feribot geçişine de ev sahipliği yapıyor. 

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanlığı, Karadeniz filosuna yönelik bir başka başarılı insansız hava aracı saldırısının bu kez kuzeybatı Karadeniz'de gerçekleştirildiğini iddia etti. Bu seferki hedefler daha küçük ölçekliydi ancak sonuç Ukrayna güçlerinin lehine görünüyordu. Ukrayna istihbaratı tarafından yayınlanan görüntülerde insansız hava araçlarının ateş altında Rus devriye gemilerine yaklaştıkları ve gemilerin gövdeleriyle temas kurma yolunda izleyicilerden kaçtıkları görülüyor. Ukrayna'nın “Grup 13” drone bot görev gücü devriye gemilerinden ikisine hasar verdiğini ve ikisini de imha ettiğini iddia etti. 

En az 15 tam donanımlı Rus savaş gemisinin hasar görmesi ya da imha edilmesinin ardından, bir zamanların güçlü Karadeniz filosu, Karadeniz'in kuzeydoğusundaki bir Rus limanı olan Novorossiysk'in görece güvenli bölgesine çekildi. Tuna sınıfı küçük devriye gemileri, Ukrayna'nın çabalarını yoğunlaştırdığı Kırım'ın batı yakasında kalan birkaç hedef arasında yer alıyor. 

Almanya'daki liman grevleri ticareti 6 milyar dolarlık sekteye uğrattı Almanya'daki liman grevleri ticareti 6 milyar dolarlık sekteye uğrattı

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi