T&E'nin Avrupa'daki yeşil hidrojen projelerini haritalandırması, 2030 yılına kadar Avrupa deniz taşımacılığının yaklaşık %4'ünün yeşil e-yakıtlarla çalışabileceğini gösteriyor. Ancak yakıt tedarikçileri, yakın gelecekte bu yakıtlara talep olacağına dair daha fazla garanti olmadan projelere mali taahhütte bulunma konusunda isteksiz görünüyor. T&E'ye göre bu durum, projelerin büyük çoğunluğunun önümüzdeki 10 yıl içinde hiçbir zaman hayata geçirilemeyeceği anlamına geliyor ve Avrupa'nın iklim hedeflerini ve binlerce istihdamı riske atıyor.

Doğal gaz üretiminde yeni rekor Doğal gaz üretiminde yeni rekor

Avrupa genelinde gemilere hidrojen bazlı e-yakıt sağlamak üzere kurulmuş en az 17 proje bulunuyor. Bu projelerin tamamı faaliyete geçerse, 2030 yılına kadar AB denizciliğinin toplam enerji talebinin yaklaşık %4'ünü karşılayabilirler. T&E, Avrupa'da gemiler için yeşil yakıt sağlayabilecek 44 hidrojen projesi daha buldu, ancak proje geliştiricileri hidrojene aç diğer endüstrileri de göz önünde bulunduruyor.

Haritalanan projeler, Avrupa Birliği'nin 2034'teki %2'lik yeşil e-yakıt hedefini kolaylıkla karşılayacaktır. Ancak çoğu proje henüz finansman alabilmiş değil ve gemiciliğe adanmış tek bir proje bile faaliyete geçmedi. Yakıt üreticileri, alıcı kesinliği ve yatırım güvenliği eksikliğini büyük engeller olarak gösteriyor. Bu durum milyonlarca ton yeşil yakıtı ve binlerce vasıflı işi riske atıyor. Küresel olarak, yeşil denizciliğin 2050 yılına kadar 4 milyon yeni iş yaratabileceği tahmin ediliyor.

Danimarka tek başına, T&E tarafından haritalanan 61 projede planlanan tüm hidrojen hacimlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Ancak deniz taşımacılığı için tahsis edilen yakıtlar açısından İspanya başı çekiyor ve potansiyel yakıt kaynaklarının üçte birine ev sahipliği yapıyor. Geniş kıyı şeridine rağmen Birleşik Krallık'ta çok az proje bulunurken, T&E İtalya ve Yunanistan'da hiç proje bulamadı.

Uzun vadede, potansiyel hacimlerin %77'sini oluşturan e-amonyak daha popüler bir seçenek olarak görünüyor. Ancak bugüne kadar bu projelerden hiçbiri nihai yatırım kararı almadı.

T&E'de nakliye sorumlusu olan Inesa Ulichina şunları söyledi: “Avrupa'nın dört bir yanında hidrojen projeleri ortaya çıkmaya başladı. Deniz taşımacılığı gibi karbondan arındırılması zor sektörlere güç sağlama ve binlerce iyi istihdam yaratma potansiyeline sahipler. Ancak şu anda yeterli kesinlik yok ve bu altın fırsatı kaçırma riskiyle karşı karşıyayız.”

T&E, AB'nin yeşil yakıtlar yasasında (RED III) tavsiye edildiği üzere, üye devletlerin 2030 yılına kadar denizcilik yakıtlarının en az %1,2'sinin e-yakıt olmasını zorunlu kılmasını öneriyor. Bu, halihazırda finansman alan tüm mevcut projeleri güvence altına alacak ve daha fazla projenin nihai yatırım kararına ulaşmasını mümkün kılacak. T&E, AB'nin denizcilik için karbon piyasasından (ETS) elde edilen gelirlerin de yeni başlayan projelere yardımcı olmak için kullanılması gerektiğini söylüyor.  

Kaynak: marinelink.com

Editör: Haber Merkezi