Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından mahsur kalan gemiler için yeni rota oluşturan Ukrayna, geçiş yapan gemiler için sigorta konusunu gündemine aldı. İlk geminin Odesa Limanı'ndan hareket etmesinin ardından toplamda 4 geminin geçiş yaptığı yeni rotada seyir yapan gemiler için Ukrayna, Marsh Financial Brokerage’ın da aralarında bulunduğu uluslararası sigorta şirketleri ile görüşmelerde bulunuyor. 

Fransız deniz risk sigortası şirketi Garex’in başkanı Frederic Denville, alternatif rota üzerindeki limanların Rusların saldırısı altında olduğunu ifade etti. Hedeflenen bölgelerde “deniz trafiğinin neredeyse tamamen durduğunu” ifade eden Denifle, Odessa bölgesinden ayrılan gemilerin gemide tahıl taşımadığını da sözlerine ekledi.

Konteyner gemisi Josef Schulte, Ağustos ortasında Türkiye’ye ulaşmayı başardı.

Böylece Moskova Anlaşması’nın sona ermesinden bu yana Ukrayna’dan bunu yapan ilk kargo gemisi oldu ama tarım dışı ürünler taşıyordu.

Ukrayna şu ana kadar yeni bir deniz rotasına dört gemi gönderirken, Rusya bazı Afrika ülkelerine ücretsiz gıda malzemesi gönderme ve Türkiye’deki üretim için tahılları indirimli fiyatlarla gönderme planını hazırlıyor.

Görüşmeler sürüyor

Marsh Financial Brokerage’ın da aralarında bulunduğu uluslararası sigorta şirketleri, Ukrayna ile yapılan kamu-özel sektör ortaklığı kapsamında Karadeniz limanlarından geçen gemilere teminat sağlamak amacıyla görüşmelerde bulunuyor.

Marsh’ın küresel denizcilik ve denizcilik başkanı Marcus Baker, görüşmelerin “sigorta maliyetlerini makul bir düzeye indirmeyi” amaçladığını söyledi.

Baker’a göre amaç, Ukrayna ve bazı borç verenlerin anlaşmaya taraf olacağını kabul eden bir akreditif oluşturmak ve bu anlaşmanın “iki hafta” içinde tamamlanması gerekiyor.

Panama Kanalı'nda günlük geçişler kademeli olarak 32'ye çıkacak Panama Kanalı'nda günlük geçişler kademeli olarak 32'ye çıkacak

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi