Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik Liman Devleti Kontrol Dairesi 2023 yılına ait yıllık raporu yayınladı.

Bu rapor dâhilinde ABD’nin genelinde tutuklama yoğunluğuna ve geçtiğimiz seneler ile değişim trendine mercek tutulurken Qualship 21, uygulamalar, Siber Güvenlik ve bayrak performansları gibi konulara yer verildi.

İlgili raporun dikkat çeken başlıkları 2023 için toplam 101 tutuklama olayının, gecen senelere göre yüzde 1.22 belirgin bir artış göstermesidir.

Rapora göre, 3 yıllık gözaltı oranı da yüzde 0,80'den yüzde 0,94'e yükseldi.


İlgili bayrak devletlerinin performansları (son üç sene )

Dikkat çeken başka bir unsur da Türkiye’nin hedef bayrak filoları arasından çıkmış olması.  

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yüksek kaliteli gemileri saptamak için gerçekleştirilen bir girişim olan Qualship 21 programı kaliteli gemi işletmelerini teşvik ediyor. Ehliyetli bayrak idareleri olarak, USCG Qualship 21'e seçilmeye layık görülen 21 devlet listelenirken, Marshall Adaları bayrak devleti aralıksız 20 senedir bu listeden düşmeden yerine sağlam bir şekilde koruyor.

Mudanya açıklarında 3 gün önce karaya oturan gemi kurtarıldı Mudanya açıklarında 3 gün önce karaya oturan gemi kurtarıldı

Qualship21’e dâhil olan gemilerin başka bir ayrıcalığı ise her sene denetlenmeleri yerine 2 senelik bir denetleme zaman çerçevesine atanmasına yol açması ve aynı zamanda başka gemilerin de denetlemeye girebileceği bir limanda sona bırakılmaları gibi ayrıcalıklara sahip olmalarıdır. Qualship 21’e göre, tanker gemilerinin yine de yılda bir kez muayene edilmesi gerekiyor ancak Qualship 21 tank gemilerinin yıllık/dönem ortası muayenesinin kapsamı daraltılabilir. Genel olarak, yıllık/dönem ortası denetim kapsamı yenileme sınavıyla aynı olacak ancak son incelemeden bu yana faklı koşullar belirlenmediği sürece ara denetim süresi daha uzun olacaktır.

ABD sularını ziyaret eden tank gemilerinde, Uygunluk Sertifikası (COC) ve Yeterlilik 21 Sertifikalarının geçerli olduğu dönemin 10. ve 14. ayları arasında yıllık/dönem ortası muayenesi yapılacak.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi