Türk denizcilik sektörünün klasmala alanında milli kuruluşu Türk Loydu, 68. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Türk Loydu merkezinde yapılan Genel Kurul’a İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkanı ve temsilcisi katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan Genel Kurul’da ilk olarak divan heyeti belirlendi. İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak’ın yönettiği Genel Kurul’un açılış konuşmasını Cem Melikoğlu yaptı. Ardından faaliyetlerle ilgili sunum yapan Melikoğlu, Türk Loydu’nun yaptığı çalışmalar ve planlamalarıyla ilgili bilgi paylaştı.

Cem Melikoğlu’nun konuşmasının ardından 2022 yılı çalışma raporunun sunumu, bilanço ve denetim raporunun okunup görüşülmesi ile yönetim ve denetim kurullarının ayrı ayrı ibra edilmeleri ve ayrıca 2023 yılı bütçesinin görüşülmesi ve onaylanması maddeleri değerlendirildi. Toplantıda geçtiğimiz Genel Kurul’da büyük tartışmalara neden olan Vakıf Senedi’nin görüşülmesi gündemi başka bir toplantıya ertelendi.

Sunumların ve konuşmaların ardından seçime geçildi. 76 delegenin katıldığı Türk Loydu 68. Genel Kurulu’nda oy kullanma işlemenin ardından Piri Reis eski Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan en çok oy alan isim oldu.

Türk Loydu yönetimine yeni seçilen isimler şunlar;

Prof. Dr. Oral Erdoğan, İsmail Cengiz Ünlü, Atilla Çiftçigüzeli, Yılmaz Onur, Gürsel Yıldız, Canan Ceyda Çaptuğ, Ufuk Teker, Mustafa Özgür Üstüner, Osman Kahraman.

Türk Loydu Vakfı Denetim Kurulu

Şevki Bakırcı, Mustafa Zorlu, Ahmet Yaşar Canca

Genel Kurul’un ardından Türk Loydu’nun önceki dönem başkanı Cem Melikoğlu ile en çok oy olan Oral Erdoğan 7deniz’net’de değerlendirmelerde bulundu.

Cem Melikoğlu: Yeni yönetimin görevini başarıyla yapacağına inanıyorum

Üç dönem boyunca Türk Loydu’nda başkanlık görevini icra eden Melikoğlu, titizlikle ve sevgiyle görevini yürüttüğünü belirterek, “Güzel bir dönem oldu. Önemli ve başarılı birçok işe imza attık. Fakat bu bir bayrak yarışıdır. Yeni yönetimin de bu görevi en iyi şekilde yapacağından şüphem yok. Önemli olan Türk Loydu’nun yükselmesi, yücelmesi ve başarılı olmasıdır. Çünkü bu kurum Türk denizciliğine öncülük edecek yeni ufuklar açacak bir kurumdur” dedi.

Oral Erdoğan: Hedefimiz Türk Loydu’nu dünyada saygın bir noktaya çıkarmak

7deniz’e konuşan Oral Erdoğan ise, Türk Loydu’na milli görevler düştüğünün altını çizdi. Türk Loydu’nun hem milli bir kurum olması hem de ekonomik olarak da ciddi bir rol aldığının ve almaya devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, dünyada bir loyd piyasasının olduğunu vurgu yaparak, “Milli bir kuruluş olması itibariyle Türk milletine hizmetleri olabilecek bir kurum. Ancak aynı zamanda evrensel bir özelliği de var. Çünkü diğer loydlara baktığımızda sadece kendi ülkeleriyle sınırlı kalmıyorlar. Başka ülkelerde de şubeler açarak uluslararası alanda hizmet veriyorlar. Türk Loydu’ da tüm dünyada güçlü ve çok saygın bir kurum haline gelmesi ana hedefimizdir. Bu doğrultuda özellikle IACS üyeliği konusunda büyük çalışmalar yapıldı. Bu nedenle bizlere düşen doğru işlerle birlikte görevi bıraktığımızda da anılanlar arasında yer almaktır” dedi.

IMO 2025 Dünya Denizcilik Günü temasını belirledi IMO 2025 Dünya Denizcilik Günü temasını belirledi

Erdoğan’dan teşekkür

Türk Loydu’nda önemli çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi; “Tüm delegeler çok kıymetli katkı sağladılar. 77 delegenin 76’sı oy kullandı. Delegelerin neredeyse tamamının burada olması çok önemliydi. Tüm delegelere çok teşekkür ediyoruz. Yine Gemi Mühendisleri Odası’na çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra öncelikle Türk Loydu’nun ve delege gönderen kurumların önde olması ve süreklileşmesini başarmamız gerekiyor. Vakıf Senedi konusunda değişiklikler gerekiyor. Bu sadece benim görüşümle olmaz. Tüm delegelerin asgari paydalarını ortaya çıkarıp, olmazsa olmazları birlikte tanımlayıp, değişikliği genel kurulda ele almak doğru olur diye düşünüyorum. Bu nedenle en önemli çalışmamız Vakıf Senedi üzerinde olabilir. Yine güçlü bir anonim şirket yapısını oluşturmak gerekiyor. Yine Suat Hayri Aka’nın IMO Genel Sekreterliği’ne seçilmesi için önemli destekler sunacağız. Son olarak da bana her tür desteği veren Teoman Özalp, Kemal Kafalı, Mesut Savcı, Reşat Özkan, Bülent Şener, Şevki Bakırcı, rahmetli Üzeyir Garih, Selçuk Sarı’ya çok teşekkür ederim. Onlara layık olmak hepimizi görevidir.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi