İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan toplantısında konuşmasına depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara şifa dileyerek başlayan Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Loydu’nun IACS üyeliği için önemli bir gelişmeyi paylaştı.

Melikoğlu, “Bu kadar üzücü haberin arasında sizlerle güzel bir haber paylaşmak istiyorum. 30 Ocak 2023 tarihinde Londra'da  IACS (International Association of Classification Societies)  merkezinde önemli bir toplantı yapıldı. 2022 yılında gerçekleşmiş olan Türk Loydu’nun IACS üyelik başvurusuyla ilgili denetimlerin değerlendirme toplantısıydı o. IACS’ın yetkilendirmiş olduğu DEKRA (Certification Annual Statement Of Compliance Confirming) ismindeki kuruluş, Türk Loydu’nun kalite yönetim sisteminin IACS’ın gerekliliklerine uygunluğunun beyanı olan QSCS (Quality System Certification Scheme) belgesini onaylayarak IACS yetkililerine iletti. Söz konusu QSCS belgesi IACS tarafından gözden geçirildi ve Türk Loydu’nun uyumlu olduğunu belgeleyen doküman, 10 Şubat 2023 tarihinde IACS tarafından onaylı olarak resmi internet sitesinde yayınlandı. Kısaca Türk Loydu’nun üyelik sürecinde en zor aşama olan bu belgeyi alarak kalite yönetim sistemlerimizin IACS’a uygunluğunu belgelemiş olduk” şeklinde konuştu.

Kemal Kutlu: Denizciliğimiz Kabotaj Kanunu ile gelişiyor Kemal Kutlu: Denizciliğimiz Kabotaj Kanunu ile gelişiyor

Bundan sonra ne olacak?

Maalesef süreç henüz bitmedi diyen Melikoğlu, “Sürecin belki de en zor ve en önemli kısmı aşıldı ama hâlâ tamamlanması gereken bazı bürokratik aşamalar var. IACS’a 2011 yılından beri yeni üye alınmadığı için yeni üyelikle ilgili süreçlerin biraz ağır işlemesini doğal karşılamak gerekiyor. Bundan sonraki süreçte IACS’ta bir teknik gözden geçirme komitesi oluşturacak. Bu komite tüm süreci ve dokümanları gözden geçirerek IACS konseyine raporlayacak. Bu komite sürecini maksimum 6 ayda bitirmek zorundalar. Ondan sonra da IACS’ın resmi açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Bu noktaya gelmek için çok çalıştık

Bu noktaya çok yoğun çalışmalarla ince ince işleyerek, kendimizi sürekli geliştirerek geldik diyen Melikoğlu, “Alın teri var, zaman zaman hayal kırıklıkları var, kırgınlıklar var ama vazgeçmek hiç olmadı. Bazen muhtelif engellerle aksasak da hep kalktık ve yürümeye, koşmaya devam ettik. Çalışmadan emek harcamadan hiçbir şey olmuyor, bunu biliyoruz. 2023 yılı bitmeden IACS’ın 12. üyesi olmayı bekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağımız bu önemli yılda Türk denizciliğine önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu başarıda başta Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu ve tüm Türk Loydu ailesi olmak üzere, ama en önemlisi bizden desteğini esirgemeyen siz değerli denizcilik camiasına, içtenlikle teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

7DENİZ / ÖZEL

Editör: Cengiz Tepebaş