Türk Deniz Kuvvetleri, 16-20 Ekim tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de fiili atış eğitimlerinin gerçekleştirileceği faaliyet için denizcilik bildirimi yayımladı. 13 Ekim’de Antalya İstasyonu’ndan yayımlanan NAVTEX mesajında, “Atış eğitimi, 16-20 Ekim saat 0600Z-1500Z arasında aşağıdaki sahada yapılacaktır” ifadeleri yer aldı. Buna ek olarak 17-19 Ekim 2023 tarihlerinde Askeri Eğitimler, 23-27 Ekim 2023 tarihlerinde ise Arama Kurtarma Tatbikatları yapılacak.

Fethiye açıklarında tekne arızalandı Fethiye açıklarında tekne arızalandı

ABD ve İngiltere’nin Doğu Akdeniz’e savaş gemilerini yollamalarının ardından Türk Deniz Kuvvetleri’nin de Doğu Akdeniz bölgesinde eğitim yapma kararını bildirmesi dikkat çekti. Bu kapsamda ABD ve İngiltere, İsrail’e destek amacıyla farklı görev gruplarını bölgeye yönlendirmişti.

ABD’nin gönderdiği savaş gemileri

İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları devam ederken ABD ve İngiltere, Doğu Akdeniz bölgesine savaş gemisi konuşlandırma kararı almıştı. Bu kapsamda ABD, USS Gerald R. Ford uçak gemisi görev grubuna ek olarak ikinci uçak gemisini de bölgeye göndereceğini açıklamıştı.

USS Gerald R. Ford Carrier Strike Group (CSG), ABD Donanması uçak gemileri sınıfının lider gemisi olan USS Gerald R. Ford’un (CVN-78) bir varyasyonudur. Deniz havacılığının yeni neslini temsil eden Gerald R. Ford, Nimitz sınıfı taşıyıcılardan devralınan, 40 yılı aşkın bir süredir üretilen yeni bir ABD uçak gemisi tasarımıdır. Tipik bir uçak gemisi görev grubu, uçak gemisinin kendisini, konuşlandırılmış çeşitli hava araçlarını ve farklı türde mühimmatları içerir.

USS Gerald R. Ford uçak gemisi görev grubundaki her gemi, ABD’nin stratejik hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynuyor. Gemilerin gelişmiş yetenekleri, onları çok sayıda tehdide ve senaryoya yanıt verebilecek zorlu bir güç haline getiriyor. Doğu Akdeniz’deki bu konuşlanma, yalnızca ABD’nin müşterek kuvvet duruşunu güçlendirmeyi değil, aynı zamanda İsrail’e hızlı bir şekilde koordinasyon ve destek sağlamayı böylece ABD’nin İsrail Savunma Kuvvetleri’ne olan desteğinin altını çizmeyi hedefliyor.

Navy Recognition tarafından yapılan habere göre bahse konu görev grubu, uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN-78), füze kruvazörü USS Normandy (CG 60), USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Ramage (DDG 61), USS Carney (DDG 64) ve USS Roosevelt (DDG 80) dahil olmak üzere bir çok savaş gemisinden oluşmakta. Ayrıca ABD, Hava Kuvvetleri’nin bölgedeki varlığını F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş filolarıyla güçlendirdiği de biliniyor. ABD, gerektiğinde bu caydırıcı duruşunu güçlendirmek için küresel çapta güçlerini hazırda tutuyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi