Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Türk bayrağının 21 tam üye ülkeden oluşan ve dünyanın ikinci prestijli liman devleti kontrolü memorandumu olan Tokyo MoU’da Beyaz Liste’ye yükseldiğini duyurdu.

İdea Denizcilik Kaan gemisine Türk bayrağı çekti İdea Denizcilik Kaan gemisine Türk bayrağı çekti

Ünal Baylan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2010 yılında Kara Liste'de, 2011 yılında ise Gri Liste'de yer alan Türkiye'nin gemilerde tespit edilen eksikliklerin giderilmesinin ardından tutulma oranlarının düştüğünü kaydederek, "2020-2022 yılları arasında Tokyo MoU kapsamında 71 gemimiz denetlenmiş ve hiçbir gemimiz tutulmamıştır. Gemilerimizin bu başarılı performansı sayesinde, ülkemiz yıllardır dünyanın en prestijli liman devleti kontrolü memorandumu Paris MoU’da olduğu gibi, Tokyo MoU’da da ilk kez Beyaz Liste’de yer aldı" dedi. 

Baylan, açıklamasının devamında, "Denizcilikte önemli konulardan biri olan bayrak performansımızın artması ile gemi işletmecilerimizin zaman ve para kaybetmesi önlenecek, gemilerimizin bu bölgedeki tercih edilirliği ile navlun gelirleri daha yüksek olacaktır" dedi. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi