Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları Projesi'yle yurt dışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi sağlanacak.

UTİKAD’a denizci başkan UTİKAD’a denizci başkan

Ticaret Bakanlığı, Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları (YLDA) Projesi kapsamında Avrupa'da 4, ABD'de 2 merkeze onay verildiğini bildirdi. Proje sayesinde yurt dışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına ineceği kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dünya ticaretinin yön değiştirdiği, tedarik zincirlerinin yeniden kurulduğu, ticaret rotalarının baştan kurgulandığı bu dönemde Türkiye’nin, uluslararası ticaretteki yarışa karşı coğrafi konumu ve üretim maliyeti avantajları ile rekabet edebilecek yenilikleri ve politikaları hayata geçirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Ülke ekonomimizin dünya ticaretinden daha fazla pay almasını ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla ‘Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar’ yürürlüğe konularak önemli bir destek mekanizması hayata geçirilmiştir.

Avrupa’nın en önemli liman şehirlerini kapsıyor

Karar kapsamında Avrupa’da 4 adet; Trieste (İtalya), Sete, Marsilya, (Fransa), Tarragona, Barselona (İspanya) ve Hamburg (Almanya) gibi Avrupa’nın en önemli liman şehirlerini kapsayacak şekilde, ABD’de ise Chicago merkezli ve New Jersey merkezli olmak üzere iki adet YLDA projesine onay verilmiştir. Chicago merkezli projede 1 merkez depo ve 10 cep depo öngörülürken, New Jersey merkezli projede 1 merkez depo ve 9 cep depo yapılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla; Chicago ve Los Angeles ile New Jersey, Long Beach, Houston ve Savannah’ta yer alan depolar aktif olarak hizmet vermektedir” denildi.

Açıklamada, destek mekanizması olarak yeniden tasarlanan YLDA Projesi çerçevesinde, yurt dışı lojistik dağıtım ağlarının baştan sona bir sistem olarak ele alınması ve aşamalarına göre desteklenmesinin öngörüldüğü belirtilerek, "Destek mekanizmasıyla yurt dışında ilk kez kurulacak tesislerin ve uçtan uca tüm lojistik süreçlerin yönetilmesini teminen, bu tesisler ile entegre çalışacak dağıtım ağı, cep depoları ve bu ağın işletilmesine yönelik kurulum, bakım, bilişim sistemleri, teknik donanım ve dekorasyon, yatırım, ruhsat ve izin ile bunlarla ilgili hukuki danışmanlık giderleri desteklenecektir"  ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı, ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlayacak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin edecek ve önemli pazarlardaki ihracatımızı hem sürekli kılacak hem de pazar payımızın yüksek olduğu yerlerde kalıcılığımızı sağlayacak altyapı imkânlarını sağlayacaktır” denildi. Bu sayede hem mal ihracatının artırılması, hem de lojistik ve taşımacılık sektörünün dünya çapında rekabet edebilir düzeye gelmesinin amaçlandığı kaydedildi.

YLDA'nın, Türk ihraç ürünlerine ilişkin depolama, yükleme ve boşaltma, elleçleme, sevkiyat, kargo birleştirme ve bölme ile ilgili ülkenin iç kesimlerine dağıtımı hizmetlerini tek noktadan sunacağına dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu sayede yurt dışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi sağlanacaktır. Böylece hızlı gümrükleme ve doğru iade lojistiği ile ihracata yönelik hedef pazarlarda müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliği artırılarak kaliteli ve hızlı katma değerli hizmet sunumu ile ülkemiz rekabette öne çıkacaktır. Sonuçta, sunacakları uçtan uca ve dijitalleştirilmiş çözümlerle ülkemizin e-ihracat operasyonlarının geliştirilmesinde ve hızlandırılmasında da önemli rol oynayacaktır." 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi