Türkiye İhracat İklimi Endeksi mayısta 52,8'e yükseldi Türkiye İhracat İklimi Endeksi mayısta 52,8'e yükseldi

Ticaret Bakanlığı, “2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesini” hazırladı. Listede bu yıl 56 ülke yer aldı.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarından sonra Türkiye'den İsrail'e giden gemiler tartışma yaratmış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bir açıklama yapmıştı. Uraloğlu, "7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye limanlarından İsrail’e 701 gemi sefer yapmıştır. Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül etmektedir" demişti. 

Ticaret Bakanlığı "2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi" yayınladı. Listeden İsrail'in çıkarıldığı görüldü.

İsrail ile birlikte 2023 yılı listesinde yer alan Irak, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Sudan da çıkarılırken 2024 yılı listesine Bangladeş, Bahreyn, Bosna Hersek, Cezayir, Çekya, Portekiz, Tunus, Umman ve Ürdün eklendi.

Bu yıl hedef olarak belirlenen ülkeler şöyle:

Angola, Almanya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çekya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Etiyopya, Ekvador, Fas, Fransa, Fildişi Sahili, Filipinler, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan, İtalya, İspanya, Japonya, Kamboçya, Kanada, Katar, Kolombiya, Kenya, Kuveyt, Malezya, Libya, Meksika, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Peru, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tanzanya, Tunus, Umman, Ürdün, Venezuela ve Vietnam.

Editör: Haber Merkezi