STM’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TCG ÜTĞM ARİF EKMEKÇİ (A-575) lojistik destek gemisinin bayrak çekme töreninin ardından kabul testlerine girdiği aktarıldı. STM tarafından yapılan bahse konu paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Mavi Vatan’da bir gurur günü daha! Ana yükleniciliğini üstlendiğimiz, Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin ikinci gemisi TCG ÜTĞM ARİF EKMEKÇİ (A-575) bayrak çekme töreninin ardından, Gemi Kabul Testleri için Mavi Vatan‘da ilk seyir tecrübesine çıktı. Donanmamıza ve ülkemize hayırlı olsun!”

Lojistik Destek Gemisi projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ancak sözleşmenin imzalandığı tersane ile teslim aşamasına gelinemeyen, 2 adet Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin tamamlanarak, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi amacıyla, SSB ve STM arasında 9 Şubat 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Ana yüklenici STM’in Lojistik Destek Gemisi Projesi’nde faaliyetleri 24 Mart 2021 tarihi itibariyle başlamıştır. Proje çerçevesinde program yönetimi, tedarik, montaj, gemi donatım, entegrasyon, Testler ve ELD’den sorumlu ana yükleniciliği görevi STM tarafından yürütülmektedir.Gemilerin faaliyetleri ADA Tersanesi’nde sürdürülmekte olup, Lojistik Destek Gemisi Projesi’nin ilk gemisi TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574), 8 ay gibi kısa bir sürede tüm performans kriterleri test edilerek, 8 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen törenle, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

İstanbul'da denizde hortum çıktı İstanbul'da denizde hortum çıktı

Lojistik Destek Gemisi Projesi, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ikmal ve lojistik kabiliyetlerini arttırmak amacıyla başlatılmıştır. 106.51 metre boya, 16.80 metre genişlikte olan gemiler, 82 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. Gemilerde, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş ve ikmal yapmasına olanak sağlayan bir helikopter platformu bulunmaktadır.12+ deniz mili sürate ve 9500 deniz mili seyir siasına sahip olan gemilerde 2 adet 12.7 mm ASELSAN STAMP silah sistemi bulunmaktadır. 18 ton kaldırma kapasiteli vincin bulunduğu gemiler; 8 adet konteyner, 631 ton içme suyu, 336 ton JP-5 helikopter yakıtı ve 4.036 ton F-76 yakıtı taşıma kapasitesine sahiptir.(Defenceturk)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi