Almanya'nın endüstriyel ticaretinde, enerji santralleri için kömür taşımacılığında en önemli su yolu olan Ren Nehri'nde su seviyeleri, güney bölgelerindeki şiddetli yağmurlardan sonra yükseldi.Emtia tüccarları, güneydeki su seviyesinde artışa rağmen kuzey ve orta bölgelerin hala kargo gemilerinin tam yüklü olarak seyredebilmesi için sığ olduğunu belirtiyor.

Tüccarlar, güneydeki yükselişin ardından suyun kuzeye doğru akmasıyla beraber diğer yerlerde de seviyenin artmasını beklediklerini ifade etti.Haziran ayındaki yağışsız hava, nehrin gemilerin tam yüklü olarak seyredemeyecekleri kadar sığ hale gelmesine neden oldu. Bunun sonucu olarak gemi operatörleri, kısmen boş seyreden gemileri telafi etmek için navlun oranlarına ek ücretler uygulayarak kargo sahipleri için maliyetleri artırdı.

Ren Nehri, kömürün yanı sıra tahıl, maden, mineral gibi emtiaların da taşınmasında önemli bir rota olarak kullanılıyor.Alman şirketleri, 2022 yazında yaşanan sıcak hava dalgası ve ardından gelen kuraklığın Ren Nehri'nde alışılmadık derecede düşük su seviyelerine yol açmasının ardından tedarik darboğazları ve üretim sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.(Foreks)

Bodrum açıklarında arızalanan tekne limana çekildi Bodrum açıklarında arızalanan tekne limana çekildi

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi