Rusya tahıl koridoru anlaşmasından çekildikten sonra Karadeniz'de kargo gemileri son birkaç gündür köşe kapmaca oynuyor. Ukrayna limanlarına yönelen ticari gemileri 'askeri yük taşıyor' bahanesiyle vurabilecekleri mesajını veren Moskova'ya karşı 3 gemi harekete geçti.

69 yaşındaki gemi battı, denize petrol sızdı 69 yaşındaki gemi battı, denize petrol sızdı

Sierra Leone bandıralı AMS1 adlı kargo gemisi İsrail'in Ashdod Limanı'ndan demir aldıktan sonra Akdeniz ve Ege'den Boğazlara yönelip önceki gün Karadeniz'e ulaştı.

İsrail merkezli i24News haber portalının iddiasına göre AMS1 gemisini Yunanistan'dan yola çıkan Vanuatu bandıralı FALCON2 adlı gemi takip etti. Daha sonra Boğazları geçerek Ukrayna'ya yönelen üçüncü şilep Gürcistan bandıralı bir kuru yük gemisi oldu.

Yunan haber sitesi Greek City Times, bu 3 gemiye daha sonra tescili belirtilmeyen iki geminin daha eklendiğini ileri sürüyor. Ancak bölgeye giden dördüncü ve beşinci gemilere ilişkin bilgiler teyit edilemedi.

Sinyalleri açık seyahat ettiler

İsrail medyası, ilk 3 geminin yolculukları sırasında alıcı-vericilerini açık pozisyonda tuttuklarını, yani gizlenme gereği duymadan seyahat ettiklerini bildirdi. İddiaya göre gemiler Odessa'ya değil Romanya kıyı şeridinden Odessa batısındaki Tuna Deltası'na yöneldi.

Bu sırada ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı RQ-4 insansız hava araçları ile bir adet E-3 erken uyarı uçağının içinde bulunduğu bir grup hava aracı, tahıl yüklemek isteyen gemilere havadan koruma sağladı. Bu sırada Karadeniz'deki Rus gemileri, Ukrayna ordusunun yolladığı üç adet insansız kamikaze deniz aracını imha etmeye çalışmakla meşguldü.

Buğday silolarını vurdular

Tuna Deltası'nda daha önce Odessa'ya alternatif olarak inşa edilmiş buğday silolarından tahıl yükleme işlemine geçildi. 1 Ağustos tarihinde gerçekleşen tahıl yükleme denemesine Rusya'nın cevabı 2 Ağustos'ta geldi. Kargo gemilerini bombalamayan Rusya Deniz Kuvvetleri bunun yerine Tuna Deltası'ndaki İzmail kenti limanlarında bulunan siloları tahrip etti.

Ukrayna Altyapı Geliştirme Bakanı Aleksandr Kubrakov, Rusya'nın Tuna Nehri bağlantılı limanlara saldırdığını doğrulayarak, bu saldırılarda kullanılan bombanın İran yapımı insansız hava araçları olduğunu duyurdu.

Saldırıya uğrayan limanların fotoğraflarını paylaşan Kubrakov, "Rusya, İran'a ait insansız hava araçlarıyla limanlara saldırdı. Bunlar bugün küresel gıda güvenliğinin temeli haline gelen limanlar. Ruslar depolara ve tahıl silolarına saldırdı, Afrika ülkeleri, Çin ve İsrail'in beklediği yaklaşık 40 bin ton tahıl zarar gördü" diye konuştu.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi