Rusya'nın deniz yoluyla ham petrol ihracatı yaptırımlara rağmen Ukrayna işgalinden bu yana ikinci kez günlük 4 milyon varilin üzerine çıktı. Ülkenin en büyük alıcıları Çin, Hindistan ve Türkiye oldu.

Moskova'nın petrol üretimini kesintiye uğratma tehdidinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen, ülke dışına çıkan ham petrol akışında istikrarlı bir düşüş olduğuna dair bir işaret yok.

Bloomberg tarafından derlenen tanker izleme verilerine göre, Rusya'nın ham petrol ihracatı 28 Nisan haftasında 4 milyon varilin üzerine çıkarken bu ülkenin Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana daha önce yalnızca bir kez aştığı bir seviye olarak dikkat çekti.

Öte yandan dört haftalık ortalama bazında ise değişiklik gözlenmedi.

Deniz kaynaklı akışlarda ise Enerji Bakanlığı’nın Mart ayında günlük 700 bin virile vardığını söylediği üretim kesintisi gözlenmedi. Rusya’daki rafineri sayısında da düşüş görünmüyor. Rakamlar, işleme oranlarınn yılın başından bu yana neredeyse değişmediğini ve Nisan ayının ilk 1 gününde geçen yılın aynı ayına göre günde 720 bin varil daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

Rusya ham ve kondensat verileri yayımlamayı durdurdu

Rusya, potansiyel olarak birkaç OPEC+ ortağı tarafından bu aydan itibaren yapılacak kesintilerden önce üretimi gerçekten kısıp kısmadığını değerlendirmeyi zorlaştırmak için ham ve kondensat verilerinin yayımlanmasını durdurdu.

Kremlin, savaşını finanse etmek için nakit sıkıntısı çektiğinin bir işareti olarak, bütçe gelirini artırmak amacıyla yüzünü yeniden petrol endüstrisine çevirerek yakıt sübvansiyonlarını kesmekten beklenmedik gelir vergisine kadar değişen seçenekleri araştırıyor. Bununla birlikte Başkan Vladimir Putin, “dost ülkelere” yapılan mevcut sözleşmeler kapsamındaki petrol akışlarını, G-7 ülkeleri tarafından uygulanan fiyat tavanına uyan yabancı alıcılara yapılan sevkiyatları durdurmayı amaçlayan bir ihracat yasağından muaf tutma kararı aldı.

Druzhba boru hattı deniz yoluyla taşımacılığa kaydı

Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu

Daha önce Druzhba boru hattı aracılığıyla Polonya ve Almanya'ya teslim edilen ham petrolün deniz taşımacılğına yönlendirilmesi, bu yılın ilk yarısında deniz yoluyla taşınan petrolü, geçtiğimiz yılın aynı döneminde günde 2,94 milyon varil iken, bu yılın sonunda günde ortalama 3,32 milyon varile yükseltti. Almanya'ya boru hattı üzerinden tedarik 2022'nin sonunda Polonya'ya teslimatlar ise 2023 Şubat sonunda durdurulmuştu.

Rusya'nın deniz taşımacılığı son dört haftada rekor seviyeye ulaştı

Çin ve Hindistan'a giden gemilerdeki ham petrolün toplam hacmine görece daha küçük bir miktar olan Türkiye'ye ve henüz nihai varış noktasını göstermemiş gemilerdeki miktarlar da eklendiğinde akışların üçüncü haftada artarak son dört haftada günde 3,39 milyon varil rekor seviyeye ulaştığı gözlendi.

Ocak ayı sonlarında yüklenen kargoların nihai varış noktaları belirginleşirken, Çin'e olan akışlar işgal sonrası yeni yüksek seviyelere yükseldi ve Şubat ayındaki seviyelere yakın seyretti.

Daha önceki teslimatlar incelendiğinde şu anda “Bilinmeyen Asya” varış noktaları olarak tanımlanan ve Süveyş Kanalı'na giden gemilerin çoğunun Hindistan'da sona ereceğini, Fas'ın kuzey kıyılarında veya daha yakın zamanda Atlantik'te çok büyük ham petrol gemilerine yüklenenlerin ise son durağının Çin olacağını gösteriyor.

Çok büyük ham petrol gemilerine yapılan gemiden gemiye transfer operasyonları, geçen yaz olduğu gibi İspanya'nın kuzey Afrika şehri Ceuta açıklarındaki Akdeniz sularından Atlantik Okyanusu'na kaydı.

Aframax tankerleri Nurkez ve Crius, yüklerini geçen hafta Atlantik Okyanusu'ndaki Kanarya Adaları açıklarındaki “çok büyük ham petrol tanker”lerine (VLCC) aktardı.

Yılın başından bu yana en az 62 kargo veya 44,7 milyon varil, bu iki bölgede ve Yunanistan açıklarında Kalamata yakınlarında gemiler arasında transfer edildi.

Rusya ve Hindistan ortak sigorta kurumlarını tartışıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov'a göre Rusya ve Hindistan, petrol sevkiyatları için ortak reasürans kurumlarının kurulmasını tartışıyorlar ve Manturov bu tür organizasyonların yıl sonuna kadar ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya'nın petrol ihracatı için yeni sigorta ve reasürans mekanizmalarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yakın zamana dek ülke, petrolünü ihraç eden tanker filosunun yarısından fazlasını karşılamak için hala Batılı sigortacılara güveniyordu. Ancak, yoğun şekilde Rus petrolünü taşıyan tanker şirketlerinden biri bu durum nedeniyle G-7 fiyat tavanına aykırı düşmesi sonrası filosu için endüstri standart sigortasını kaybetti.

G-7 fiyat tavanına ters düşen tanker firmaları sigortalarını kaybediyor

Rus petrolünün taşınmasıyla yoğun bir şekilde ilgilenen petrol tankeri şirketlerinden biri, ülke varillerinin taşınmasıyla ilgili Yedili Grup fiyat sınırına aykırı düştükten sonra filosu için endüstri standardı sigortasını kaybetti.

28 Nisan haftasında ham petrol akışı bir önceki haftaya göre günde yaklaşık 680 bin varil artarak günde 4.08 milyon varile yükseldi. Dört haftalık ortalama bazda ise, genel deniz yoluyla yapılan ihracat çok az değişiklik gösterdi ve günde 12 bin varil düşüşle 10 ayın en yüksek seviyesinden günde 3.45 milyon varile geriledi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi