Rusya'nın buz sınıfı ikmal gemisi Katerina Velikaya, yapım aşamasında olduğu Vladivostok'taki Dalzavod tersanesinde alev aldı. Uzak Doğu Ulaştırma Savcılığı'nın raporuna göre bir kişi öldü, üç kişi de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Olay yerine giden itfaiye ekipleri sevk ekipmanı odasının yangından zarar gördüğünü bildirdi. Yangının çıkış nedeni halen araştırılıyor.

Yangın olayı, zaten çok gecikmiş olan özel buzkıranın teslimatına büyük bir darbe vurdu. Katerina Velikaya, Rus petrol üreticisi Rosneft tarafından Bolshoy Kamen'deki Zvezda Gemi İnşa kompleksine sipariş edilen dört adet çok işlevli buz sınıfı ikmal gemisinden ilki. Gemi Eylül 2015'te sipariş edildi, Eylül 2017'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in huzurunda kızağa konuldu ve Aralık 2020'de denize indirildi. Başlangıçta buz kırıcının 2019 yılında hizmete girmesi planlanıyordu.

Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak

106 metrelik buz kırıcı, donatım, demirleme denemeleri ve deniz denemelerine hazırlık için Vladivostok'a çekilmişti.

Gemi sınıfı 1,5 metre kalınlığa kadar buzları kırmak üzere tasarlandı ve 49 mürettebat kapasitesine sahip. Rosneft bu buz kırıcı serisini açık deniz sondaj platformlarının tedariki, buz kırma desteği sağlanması, gemilerin çekilmesi ve ana güvertede konteynerlerin taşınması için kullanmayı planlıyor.

Editör: Haber Merkezi